Pneumatiky – základ bezpečné jízdy

Automobily jsou dnes hlavními dopravními prostředky, které nám každý den umožňují přepravovat se z místa na místo. Jezdíme s nimi do práce, na nákup, na dovolenou, vozíme v nich děti do školy… Aby nás v pohodlí a bezpečí vždy dopravily na místo určení, je však zapotřebí o ně správně pečovat.

 

Zbytečný hazard

Klíčovým předpokladem pro bezpečnou jízdu jsou pneumatiky. Ačkoli jejich kontrola zabere sotva pár minut, řada lidí ji podceňuje, aniž by si uvědomovali, že tak zbytečně ohrožují zdraví nejen svoje, ale i všech ostatních cestujících i účastníků silničního provozu. Důležité je sledovat tlak vzduchu v pneumatikách. Pokud je příliš nízký, pak se jedná takřka o časovanou bombu – výrazně podhuštěná pneumatika totiž může při jízdě vybouchnout.

 

Důsledná kontrola

Zkontrolovat nezapomeňte také hloubku dezénu. Ta totiž nejen, že ovlivňuje ovládání vozu a jeho přilnavost k povrchu vozovky, ale pokud nevyhovuje zákonné hranici 1,6 mm, pak se dopouštíte přestupku. Učinit tak můžete vizuálně podle ukazatele opotřebení, které jsou umístěné v drážkách pneumatik. Pro přesnější výsledek vám poslouží speciální měřidlo – hloubkoměr, který seženete v každém autoservisu.

 

Čas na výměnu

Jakmile pneumatika neplní svou funkci na sto procent, je načase její výměna. S přezutím vozu rozhodně neotálejte, jestliže je pneumatika poškozená, vyskytuje se na ní řez či prasklina, nebo vykazuje neobvyklé opotřebení – ať už plošné, asymetrické, uprostřed nebo na bočnicích. Výrobci rovněž doporučují výměnu pneumatik po deseti letech, a to i v případě, že nedosáhly zákonné hranice opotřebení. Stářím totiž ztrácí svou kvalitu, a tím pádem také klesá bezpečnost.

 

Jak prodloužit jejich životnost

Životnost pneumatik ovlivňuje celá řada faktorů. Velkou měrou se na ní podílí správná geometrie auta, pneumatiky se totiž tolik nesjíždí a opotřebovávají se rovnoměrně. Kontrolu geometrie kol nechte provést aspoň jednou ročně, ideálně po výměně pneumatik. Podstatnou roli hraje i kvalita tlumičů nebo styl jízdy – vysoká rychlost především v zatáčkách ani prudké brzdění jim rozhodně neprospívá. Tak, jezděte bezpečně, ať se můžete pyšnit spoustou kilometrů bez nehod…

Přejeme šťastnou cestu pro vás i vaše blízké, ať už míříte kamkoliv!