Pohodlné sezení při práci zajistí kvalitní kancelářské křeslo

Dosloužilo Vám staré kancelářské křeslo nebo ho chcete jen vyměnit za kvalitnější? Zařizujete si kancelář či pracovnu a hledáte křeslo, které by bylo pohodlné a zároveň by designově ladilo s interiérem? Výběr kancelářských křesel je široký, ale jak vybrat to pravé je opravdu těžký úkol. Po přečtení tohoto článku by tento úkol už neměl být takový problém.

 

 

 

Jelikož se jedná o nejčastěji využívaný nábytek v kanceláři či pracovně, je potřeba dbát nejen na jeho design, ale i na pohodlí a zdraví páteře. Každá hodina strávená vsedě na nevhodné kancelářské židli u počítače se negativně podepisuje na stavu Vašich zad. Nemusí tomu tak být, pokud si vyberete kancelářské křeslo, které splňuje nároky na ergonomii sezení.

Co je ergonomie? S tímto termínem se u nábytku (zvláště sedacího) setkáte velmi často, ale co tento výraz znamená,už ví jen málokdo. Slovo ergonomie pochází z řečtiny, kdy ERGON znamená práce a NOMOS zákon. Ergonomie je věda, která se zabývá optimalizací lidské činnosti, a to zejména vhodnými rozměry a tvary. Cílem je, aby používané předměty svým tvarem co nejlépe odpovídaly pohybovým možnostem, případně rozměrům lidského těla.


     

 

Jaké vlastnosti by mělo ergonomická kancelářské křeslo mít?

–          výškově nastavitelný sedák – Sedák si nastavte do správné výšky tak, aby paty byly na zemi a stehna nebyla stlačená zespodu přední hranou sedáku.

–          tvarovaný sedák – Sedák by měl být pohodlný, přiměřeně velký a anatomicky tvarovaný.

–          kolečka a otáčecí mechanismus – Kolečka umožňují jednoduchý a efektivní pohyb po pracovišti. Otáčecí mechanismus Vám šetří záda, nemusíte se otáčet v pase, ale otočíte se celým tělem.

–          nastavitelná opora zad – Jejím hlavním úkolem je poskytovat oporu páteře. Výšku je potřeba upravit podle výšky uživatele k dosažení nejlepší opory.

–          područky – Jedná se o podpěrky pro ruce, které přináší úlevu nejen pažím, ale i šíji a ramenům.

    

Dalším kriteriem by měla být vytíženost daného křesla. Pokud ho budete používat často nebo jen příležitostně. Při příležitostném používání můžete ergonomické vlastnosti lehce podcenit. U často používaného kancelářského křesla odborníci radí dodržet striktně všechny tyto vlastnosti. Jde přece o Vaše zdraví a záda!