Pokles cen bytů se neočekává, poptávka je stále obrovská

Zatímco se ještě před pár měsíci realitní odborníci dohadovali o možném vývoji realitního trhu, ten nabral, nebo spíše nenabral, zcela nečekaný směr. S nemovitostmi se totiž žádné výrazné změny neudály. Černé scénáře predikující pokles cen nemovitostí se tak nepotvrdily a realitní kanceláře naopak zaznamenávají velký zájem nejen o rodinné domy a chaty, ale taktéž o byty.

Ceny bytů navíc meziročně vzrostly, a to o celých 11,5 %. Alespoň to ukazují data za třetí kvartál. Průměrná cena bytů v září se tak vyšplhala na neuvěřitelných 3,7 milionů. Nejdráže se byty prodávají v Praze, kde je nejvyšší průměrná cena za byt skoro 6,5 milionu korun. Nejlevněji lze byt pořídit v Ústeckém kraji, kde je průměrná cena 1,22 milionu.

Tento nárůst je dle odborníků výsledkem toho, že je na trhu bytů ke koupi nedostatek, a to hlavně těch z druhé ruky. Je tak přirozené, že ceny bytů mírně rostou. Lze taktéž očekávat, že bude tento trend pokračovat i nadále. Lépe řečeno, ceny bytů v dohledné době určitě neklesnou.

Můžeme proto předpokládat, že je k prodeji nejvhodnější doba právě teď. Na to upozorňuje i Jakub Kindl, manažer rodinné realitní kanceláře Domov specializující se na oblast Prahy a Berounska. „Nemůžeme vědět, jak dlouho potrvá celá situace kolem koronaviru a jen těžko lze odhadovat ekonomické dopady, které se dle některých odborníků nejvíce projeví právě u střední třídy. Může se tak velmi lehce stát, že budou v příštím roce lidé s koupí váhat či alespoň vyčkávat na to, až se situace trochu stabilizuje. S prodejem nemovitosti bych proto dále neotálel. Dle mého názoru je do prodeje vhodné jít teď nebo až za delší dobu.“

A co je nyní pro úspěšný prodej nemovitosti nejdůležitější? Dle Kindla začíná v realitních transakcích hrát důležitou roli online svět. „Atraktivní inzerát a fotografie nemovitosti byli důležité vždy. Nyní však lidé čím dál více dávají přednost 3D prohlídkám či video prohlídkám. Je tak velmi důležité nemovitost kvalitně a profesionálně odprezentovat od samého počátku. Nikdo se teď nebude obtěžovat s osobními prohlídkami, když ho inzerát nezaujme. Precizní zpracování je tak v tuto chvíli naprostou samozřejmostí. Inzerát musí být všeříkající, úderný a zájemce o koupi se z něj musí dozvědět vše podstatné.“

S rychlým a úspěšným prodejem vlastníkům může pomoc právě realitní kancelář, která má s online prezentací bohaté zkušenosti a má k dispozici i veškerou potřebnou techniku. „Při prodeji nemovitosti je ale důležité si uvědomit i to, že se jedná o jeden z největších obchodů, jaký člověk za život pravděpodobně uzavře. Existuje tu tak jen velmi malý prostor na chyby a opravdu doporučuji se s touto problematikou obrátit na profesionála, který má již nějaké know-how a zná trh s nemovitostmi. A ano, za tuto službu vlastník nemovitosti sice zaplatí, troufám si ale tvrdit, že s pomocí realitního makléře nemovitost prodá za vyšší cenu, a navíc rychleji,“ uzavírá Jakub Kindl za realitní kancelář Domov.

1 thought on “Pokles cen bytů se neočekává, poptávka je stále obrovská

  1. No a myslíte teď, když je ta korona krize, že to nebude mít žádný vliv na realitní trh a žádné jeho odvětví ať už u takových novostaveb https://novostavby.com/cs/ a nebo třeba domu na vesnici, ať už koupě nebo podnájem? Jelikož tahle krize docela zahýbala ekonomikou snad ve všech ohledech (snad teda jen až na realitní trh) tak uvidíme jak to bude do budoucna.

Comments are closed.