Pozor na půjčky v rodině či od přátel

Když se dostaneme do finanční tísně, jsou naši blízcí jednou z prvních variant, které nás jako řešení napadnou. Půjčovat si od rodiny, přátel či známých nemusí být ale vždy rozumné. Proč?

Do finančních problémů se někdy dostala většina z nás. Stejně tak byla většina z nás někdy vystavena potřebě vyšší částky peněz, než kterou aktuálně disponujeme. Nezáleží na tom, zda potřebujeme nové auto, máme možnost výhodné koupě nábytku nebo chceme dovolenou, výsledek je stejný. Potřebujeme peníze, které si chceme půjčit a kromě banky a poskytovatelů půjček nás napadne i půjčit si v rodině.

Výhody půjčky v rodině jsou jasné, žádné úroky, předpoklad přimhouření očí při nezaplacení včas a samozřejmě i rychlejší a pohodlnější domluva bez nutné administrativy. Nevýhodou pak bývá nejčastěji jen ústní domluva, kterou jedna či druhá strana může porušit. Když se domluvíte s tetičkou, že vám půjčí na opravu střechy a vrátíte jí to, až budete mít, v danou chvíli je vše ideální. Ovšem jen do té doby, než si tetička bude chtít pořídit nový skleník a půjčené peníze bude najednou potřebovat nebo do té doby, než se jí bude zdát, že splácíte pomalu. Možné jsou i příklady naopak, tedy že se vám nebude dařit a nebudete mít z čeho splácet nebo budete potřebovat peněz půjčit víc.

Dobré účty dělají dobré přátele, říká staré přísloví a je na něm mnoho pravdy. Pokud se rozhodnete si opravdu půjčit od někoho blízkého, trvejte na písemné smlouvě, ať to zní jakkoli. Mějte jasně uvedeno, do kdy mají být finance splaceny a jestliže se domluvíte na splátkách, uveďte jakých. Smlouva je ochranou jak pro vás, aby nechtěl věřitel vrátit dluh dříve, než jste se domluvili, a samozřejmě chrání i věřitele, aby své peníze měl pod kontrolou. Jedině tak předejdete zbytečným konfliktům a případně i zhoršení rodinných i přátelských vztahů. Zvažte také, zda vám půjčka od rodiny stojí za případné problémy nebo pocit, že vám do všeho mluví, protože disponujete vlastně s jejich penězi a proto mají právo si určit, co a jak s nimi budete dělat. I to může být velkým problémem a je tak na místě zamyslet se i nad možností podat žádost o půjčku u poskytovatelů úvěrů. Zaplatíte sice úroky navíc, ale máte zaručené férové jednání a jasně daná pravidla, což je výhoda.