Pozor na zákeřná povánoční onemocnění

Díky výhodné konstelaci víkendů a svátečních dnů si velké množství českých rodin dopřálo až 16 dní dovolené o letošních Vánocích. Změna denních zvyklostí, spojená s nepravidelným, krátkodobým spánkem a zvýšenou konzumací jídla zavede každý rok začátkem ledna do čekáren ordinací tisíce Čechů s chřipkou nebo také nachlazením.

Vánoční volno nahrazuje začátkem ledna opět pracovní tempo a společně s tím i stres. Poté, co si většina českých rodin rozbalila své dárky, navštívila příbuzné a odpálila novoroční ohňostroje, se celá řada Čechů vrací do svých zaměstnání. Pokud na ně běsnění vánočního klidu, radosti a stres nezapůsobil již o svátcích, dávají se dohromady tisíce Čechů právě v těchto dnech. Imunita těla výrazně klesá pod náporem sladkostí a řízků přes celé svátky.

Oslabení organismu stresem z nevyspání a pracovního vypětí je záležitostí náročného předvánočního tempa, který je doplněn o nekvalitní spánkovou dotaci. „Před Vánoci jsem měnil práci, navíc jsem byl pod velkým tlakem, protože jsem dárky sháněl kvůli časovému vytížení až dva dny před Štědrým dnem,“ říká člen pětičlenné domácnosti, Lukáš Vinkl. Není divu, že i jeho skolilo onemocnění na Nový rok. „Kombinace spánkového deficitu s nezdravým přejídáním a požívání alkoholu výrazně snížila moji imunitu a tak jsem pět dní marodil,“ dodává Vinkl.

Odborníci doporučují přes Vánoce a především po nich dbát na pravidelný spánkový režim spojený s aktivním pohybem alespoň dvakrát týdně. „Lidé by určitě neměli zapomenout ani na důležité vitamíny. Imunita těla je v prvních dnech po Novém roce vždy v ohrožení, proto bych se nebál ani přípravků, jako je Wobenzym, které jsou vyráběné na podporu cirkulace lymfy a krve,“ říká odborník na zdravou výživu, Vojtěch Petráček. „Mezi doporučené strategie posílení imunity na zimu se dají zařadit aktivity, jako je otužování, sauna, enzymoterapie nebo také oblíbený běh na lyžích,“ dodává Petráček, který je i nadšeným sportovcem.