Pravidla retro stylu pro začátečníky

Pokud se jen trochu zajímáte o dění ve světě bytového designu, určitě vám neunikla masivní retro vlna, na které se veze vše – od restaurací až po průmyslový design. Návrat ke starým dobám, jejichž negativa milosrdně zakryla opona času, vůbec nemusí být špatný nápad. Vždyť některé věci z 50., 60. nebo 70. let jsou dodnes ikonické a probouzejí v nás příjemné vzpomínky. Jak si tedy přinést retro i k sobě domů?

Každý styl se vyznačuje přesnými pravidly, bez kterých by jeho typické vyznění velmi brzy zaniklo. Shrnuli jsme pro vás ta nejzákladnější, podle kterých se vám bydlení ve stylu retro jistě podaří.

 

Prim hrají jasné barvy

Právě výrazné a nevšední barvy mluví skrze retro tím půvabným uměleckým jazykem, který tolik milujeme. Můžeme s nimi začít zlehka – třeba na doplňcích nebo malých kusech nábytku. Oranžová, světle i tmavě modrá, červená, žlutá… to je pravé retro. Stolek RAINBOW z jedinečné duhové kolekce v retro stylu z e-shopu Silugo.cz seženete v bílém, modrém nebo zeleném provedení. Jde o barvy, které se snadno kombinují a hodí se skoro kamkoliv.

 RAINBOW-2-Taboret-w-stylu-retro-_[645]_1200

Bizarní vzory i nevšední kombinace

Retro máme spojené i s mnohdy šílenými pestrobarevnými vzory, které bychom dnes asi nejlépe uplatnili na havajských košilích. Pokud se na to cítíte, určitě je do interiéru zařaďte. Stačí střídmě – všechny čtyři stěny polepené psychedelickou tapetou už nejsou IN. Stěnám mnohem více sluší oddělené pruhy tapet.

Můžete si pohrát i se vzory na nábytku. ELEGANT 4 – retro plazma stolek či komoda se může pochlubit hned třemi různobarevnými dvířky. Takovéto řešení je mnohem odolnější než například nábytek polepený speciální tapetou nebo samolepkami, které se začnou často již po několika měsících v rozích odchlipovat.

 

Oblé nebo ostré tvary? Záleží na vás

Většina z nás má to „svoje“ retro období, do kterého by se ráda vrátila. Ale pokud patříte k mladší generaci a o této problematice příliš nevíte, nemusíte zoufat. Stačí si jen pamatovat, že retro může být oblé i hranaté a můžete ho mezi sebou kombinovat. Existuje dokonce tzv. moderní retro nábytek, vyrobený ve starém stylu ale podle moderních zásad a potřeb. Mezi typické představitele tohoto směru patří komoda RETRO INDY 3, která kombinuje retro prvky se vzdušným tvarem, který se skvěle hodí do moderních stísněných bytů.