Pravidla_sjezdovky_foto_zdroj_NeckermannCK

Pravidla sjezdovky

Jak se chovat na silnici ví téměř každý držitel řidičského průkazu, ale o existenci pravidel na sjezdovce nemá značná část lyžařů ani ponětí.

 

 

 

 

 

Sjezdové lyžování a snowboarding jsou sporty bez kterých si velká část české populace nedokáže zimu ani představit. Společně s Pavlem Zigáčkem, specialistou na zimní zájezdy Neckermann CK, jsme připravili shrnutí nejdůležitějších pravidel a doporučení.

Pravidla mezinárodní lyžařské federace FIS

V Čechách, na Slovensku, ale i v celých Alpách platí mezinárodní pravidla FIS. Každý lyžař (či snowboardista) se musí chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného. Musí jezdit s přiměřeným odstupem a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí. Rychlost a způsob jízdy musí přizpůsobit svému umění, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům, stejně tak  hustotě provozu.

Lyžař přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním. „Předjíždět můžete shora, zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem. Předjížděný lyžař musí mít vždy dostatek prostoru pro svou jízdu,” cituje z pravidel Pavel Zigáček, specialista na zimní zájezdy Neckermann CK.

„Pokud chcete vjet do sjezdové tratě nebo se chcete po zastavení opět rozjet, musíte se rozhlédnout nahoru a dolů a přesvědčit se, že tak můžete učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní,” dodává Pavel Zigáček. Žádný lyžař by se neměl zbytečně zdržovat na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Pokud upadne, musí takové místo uvolnit co nejrychleji. Lyžař, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě, je také nutné respektovat  všechna značení a signalizaci. „Při úrazech je každý lyžař povinen poskytnout zraněnému první pomoc. Svědek nebo účastník nehody, ať je za nehodu odpovědný nebo ne, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje,” doplňuje Pavel Zigáček.

Trestní odpovědnost

Pokud jste účastníky nehody se zraněním, můžete být dokonce odpovědni za trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti. Ostatně povinnost  počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví, na majetku, na přírodě a životním prostředí vyplývá i z občanského zákoníku. „Pokud z místa nehody ujedete, aniž byste poskytli pomoc, můžete být obžalováni za neposkytnutí pomoci,” dodává Pavel Zigáček z Neckermann CK.

 

Pravidla_sjezdovky_foto_zdroj_NeckermannCK

Samozřejmosti?

To, že je nutné nosit ochrannou helmu (u dětí v Itálii a velké části Rakouska dokonce povinně), nepít na sjezdovce alkohol a že je dobré se před lyžováním připojistit, většina lyžařů již dodržuje. Ale nejsou to zdaleka všichni. Ty ostatní může čekat nepříjemné překvapení v podobě úrazu, zabavení permanentky a pokuty (při zjištění alkoholu) či nemalých finančních výdajů za náhradu škody.

Neckermann Cestovní kancelář v rámci koncernu Thomas Cook

Thomas Cook Group plc je druhým největším turistickým koncernem v Evropě. V roce 2010 zajistila celosvětově skupina Thomas Cook dovolenou pro více než 22 miliónů klientů. Thomas Cook působí pod obchodní značkou Neckermann v Německu, Rakousku, Belgii, Holandsku, Francii, Polsku a Maďarsku.

Neckermann Cestovní kancelář v České republice

Neckermann Cestovní kancelář, která patří do skupiny Thomas Cook, působí na českém trhu od roku 2007 a po krátké době se zde zařadila mezi důležité zprostředkovatele služeb cestovního ruchu.

Více na www.ckneckermann.cz