Příroda na vlastní kůži

I tak běžná věc, jako je spodní prádlo, má za sebou dlouhou cestu nejen co se týče střihu a designu, ale především z pohledu materiálu. Čemu dáváme přednost dnes?

 

Příroda na vlastní kůži

Vývoj různých materiálů, umělých vláken a jejich úprav jde stále dopředu. Někdy však ani sebelepší syntetický materiál nenahradí ten přírodní, ale z jejich kombinace může vzniknout něco velmi příjemného. Zvlášť, pokud se jedná o spodní prádlo, tak chceme především pohodlí a příjemný materiál na omak, aby nošení rádla nebylo spíše za trest. Není to tak dávno, co naškrobené trenýrky trápily nejednoho muže a nepadnoucí silonové podprsenky nenáviděly pro změnu ženy. Dnes už naštěstí máme na výběr příjemné materiály z přírodních vláken nebo v kombinaci s těmi syntetickými.

 

Bavlna

Naprosto základní materiál pro výrobu všechno oblečení, na které si jen vzpomenete a i toho, které vás ani nenapadne. Získává se zpracováním semen bavlníku, keře, který roste v oblastech s dostatkem dešťů a tepla, jako je třeba Čína, Indie, Západní Afrika nebo Brazílie. Na celém světě se pěstování bavlny věnuje kolem 30 milionů farmářů ve více jak 70 zemích. Bavlna je opravdu oblíbený a téměř tradiční materiál, který dobře saje pot, drží tvar a zároveň je příjemný na dotek. Bavlněné spodní prádlo patří mezi stálice. Díky svým vlastnostem je bavlna vhodná i pro alergiky a vydrží při praní i vysoké teploty, pokud je potřeba.

 

Modal

Je to jako bavlna, ale bavlna to není, co je to? Modalu se také někdy přezdívá umělé hedvábí, protože je na dotek velmi příjemný a hladký, na údržbu je ale snadnější než bavlna. Pro jeho výrobu se používá celulóza z buněčných stěn rostlin, nejčastěji smrkového nebo bukového dřeva. Modal i po mnoha praních neztrácí svůj tvar a barvu a dokáže pojmout až o 50 % více vlhkosti než bavlna. Velmi dobře se hodí ke směsování se syntetickými materiály, jako je polyester nebo elastan.

 

Bambus

Bambusovým vláknem se označuje textilní surovina ze stonku bambusu. Jedná se o relativně nový materiál, pro průmyslové zpracování se bambusová vlákna začala používat až na sklonku 20. století. Na omak je příjemnější než bavlna a díky svým vlastnostem je antibakteriální. Používá se tak zejména na pánské a dámské spodní prádlo, protože se příjemně nosí a je praktické na údržbu. Kromě toho se s bambusovými vlákny můžeme setkat i v ručnících, županech a svrchních oděvech.

Přírodní materiály nejen na poli spodního prádla stále vedou, i když pro zlepšení jejich vlastností nebo prodloužení životnosti se mísí s jinými materiály. Elastan, polyester nebo polyamid jsou sice syntetická vlákna, v kombinaci s bavlnou nebo modalem ale mají ty nejlepší vlastnosti nejen pro výrobu spodního prádla. Pohodlí při nošení a látka příjemná na omak je základem úspěchu v textilním průmyslu.