Problémové chování koček – dají se vůbec vychovat?

Kočky jsou úžasnými mazlíčky, které, když chtějí, dokážou svého majitele zahrnout velkou láskou a pozorností. Co však dělat v případě, že najednou svoji kočku nepoznáváte? Agresivní chování, ničení věcí a nečistotnost – to vše jsou nejčastější problémy, se kterými se chovatelé koček potýkají. Věřte však, že kočka nic nedělá bezdůvodně.

 

Detektivní práce

Pokud se najednou kočka začne chovat způsobem, na který jste dříve nebyli zvyklí, je třeba začít pátrat po příčinách. Rovnou zapomeňte na křičení, trestání či zavírání. Takovou reakcí totiž kočku uvedete do stresu a celou situaci ještě mnohem více zhoršíte. Jako první je třeba vyloučit zdravotní problém. Ten nemusí být na první dojem zřejmý a může se zjistit jedině návštěvou veterináře. Pokud se na veterinární klinice vyloučí zdravotní komplikace, zaměřte se na vaši domácnost a na to, zda se v ní něco nezměnilo. Kočka je velmi fixovaná na prostředí, v němž žije, a sebemenší změna ji může uvést do stresu. Vše samozřejmě záleží na povaze jedince – některou kočku nevykolejí ani příchod nového člena domácnosti, jiná bude mít problém i s přemístěním kusu nábytku či kočičího pelíšku.

 

Příčina může být cokoliv

Jestliže kočka schválně shazuje věci ze stolu nebo polic, je možné, že se nudí a chce na sebe upoutat pozornost. Položte si proto otázku: věnujete se jí dostatečně? Nestačí pouze do bytu pořídit hračky pro kočky a doufat, že se zabaví sama. Nejedná se totiž o žádného samotářského tvora. Neodbudete ji tím, že jí do misky nasypete granule pro kočky a nalijete čistou vodu. V první řadě totiž potřebuje váš čas. Pokud bývá často sama doma, nudí se a chová se agresivně. Jestliže se totiž kočce příliš nevěnujete, nemá jak vybít energii, která se v ní posléze hromadí. Důsledkem pak může být napadení vás nebo členů vaší rodiny.