Proč jsou svatební šaty bílé?

Snad každá žena se chce vdát a těší se na den, kdy bude kráčet uličkou v nádherných bílých šatech zavěšená do rámě svého otce, který ji předá muži jejího života. Ke svatbě bílá barva neodmyslitelně patří, avšak možná vás překvapí, že tomu tak nebylo vždy. Za bílými šaty nehledejte žádnou starodávnou tradici, stojí za nimi jedna jediná žena!

 

Zbořme zavedené postupy!

Psal se rok 1840 a Anglie napjatě očekávala sňatek mladičké britské královny Viktorie s jejím bratrancem princem Albertem ze Saxe-Colburg. Viktorie byla krásná a silná žena, která měla svou hlavu a chtěla si dělat vše po svém. To ostatně dokázala již u zásnub, kdy svého nastávajícího manžela požádala o ruku ona sama. Ve svůj svatební den vyrazila dech nejenom svému snoubenci, ale také celému dvoru a později celé Anglii, když vykročila do uličky v St James Palace v bílých svatebních šatech, které byly bohatě protkány oranžovými květy a na hlavě jí místo koruny spočíval věnec z květů pomerančovníku. Do té doby byla tradiční barva svatebních šatů modrá, avšak nevěsty, které se oblékaly podle módního diktátu viktoriánské éry, si často na svatbu nechaly šít šaty červené, zlaté nebo černé. Důležité bylo, aby šaty byly ušité z drahých látek a zdobené perlami, drahokamy či prošívané zlatou nití. Královna Viktorie se však rozhodla jít jinou cestou a zvolila bílé šaty z jemného hedvábí (údajně jako symbol vznešenosti), zdobené pouze květy a ve své podstatě prosté. Na nohách měla jednoduchou svatební obuv a místo hojného počtu šperků zvolila jako svatební doplněk pouze dlouhý krajkový závoj. Také porušila tradici, která nařizovala, že musí do kostela vejít s korunou na hlavě – jak už bylo psáno výše, hlavu jí zdobil pouze věnec.

 

Ovlivnila celý svět

Viktorie možná tehdy ani netušila, jakou mánii spustila. Fotografie z královské svatby zanedlouho oblétly celou Anglii i další země a každá nastávající nevěsta toužila mít stejné šaty jako ona. Takhle se totiž mohla alespoň na chvíli cítit jako královna. Viktorie tedy jako mávnutím proutku strhla veškeré tradice a nastolila nový trend, který se dochoval až do dnešní doby. I dnes se totiž drtivá většina nevěst vdává v bílých šatech a žena, která se u oltáře objeví v šatech jiné barvy, je považována za výstřední či extravagantní. Pokud tedy patříte mezi ty, které bílé barvě neholdují a ráda byste zvolila jiný směr, směle do toho! Nebudete totiž bořit žádnou tradici, jen královský trend mladé rebelské Viktorie, která předběhla svou dobu.