Proč u bazénu myslet na zimu

Konečně skončily deštivé a chladné dny a my se radujeme z letního počasí. Romantické večery u krbu na chvíli vyměníme za setkání u grilu s přáteli. Přesto je právě teď vhodná doba na přemýšlení o další topné sezóně.

 

Vytápění domu

V létě se samozřejmě jen těžko soustředíme na myšlenky na studené večery a nutnost stále topit, abychom se doma cítili komfortně. Kotle na uhlí jsou již téměř minulostí, ale topit je potřeba. Jendou z možností je dřevo, u kterého je však mnoho práce s přípravou. Sehnat, dovézt, nařezat a nasekat, dohlížet na vysychání a když se to nepovede, topíme mokrým dřevem. Pohodlnější jsou kotle na dřevěné peletky, které bez problémů vytopí celý dům a navíc vám ušetří práci. Pelety mají tvar drobných válečků, takže si s nimi poradí automatické podavače i plně automatizované kotle, nemusíme tak chodit několikrát denně přikládat, jak jsme byli zvyklí u jiných druhů paliv. Příprava na zimu je v létě ideální volbou, palivo má nejnižší ceny a jakákoli potřebná práce kolem kotle nebo krbu probíhá v příjemné teplotě. Na podzim je pak už potřeba, aby vše fungovalo a v domě bylo teplo, i jen několikadenní výpadek v topení může způsobit pokles vnitřní teploty i  několik stupňů.

 

Pro chladné večery

Pelety se vyrábí z dřevěných pilin a hoblin, které jsou pod vysokým tlakem slisované do potřebného tvaru. Jako pojivo funguje přírodní lignin, obsažený ve dřevě, nepoužívají se proto žádná lepidla ani další chemické látky a topení peletkami je tak ekologické. Stejná technologie lisování je použita i pro výrobu dřevěných briket, které se používají pro topení v krbových kamnech, krbu a lze s nimi topit i v kachlových kamnech. Mají tvar kvádru nebo cihly a vysokou výhřevnost, vydrží hořet a sálat teplo až několik hodin a my tak nemusíme každou chvilku vstávat a přikládat. Večery u krbu jsou tak mnohem příjemnější, můžeme odpočívat a přitom mít stále teplo. Dřevní brikety navíc můžeme mít kdykoli po ruce, snadno se skladují. I v létě se objeví chladné večery, které raději strávíme v teple u krbu než venku pod stanem.

Dřevo je obnovitelný zdroj, a tedy ekologická varianta vytápění. Topení briketami či peletami vytváří minimální odpad a šetří váš čas i finance.