První dětský pokoj – jak na něj?

Ještě dříve, než si poprvé přineseme domů miminko, chceme, aby jeho pokoj byl co nejkrásnější a nedokonalejší. Pokojíček pro nejmenší děti má ale svá jasná pravidla. A jak se v nich vyznat?

Dětský pokoj je místem, ve kterém by se měly děti už od narození cítit a pohodlně. Nábytek do dětského pokoje musí být bezpečný, barvy tlumené, textilie snadno vypratelné apod. Chybět by nemělo ani vybavení pro rodiče, které umožní plnohodnotné trávení volné času s dětmi při hře nebo krmení.

Postýlka pro příjemné sny

Miminko v prvních několika měsících často spí a svět si prohlíží téměř výhradně z polohy na zádech. Postele a postýlky jsou místem, které zná nejdůvěrněji. Měli by proto být bezpečné. Postýlka zapůjčená od vzdálené tety není dobrou volbou. Staré technologie úpravy nábytku nebraly v potaz například uvolňování škodlivých výparů nebo použití neškodných laků, které dítěti neublíží ani při intenzivní olizování.

Dětské postele z masivu jsou investicí, která se opravdu vyplatí. Používané materiály jsou 100% nezávadné a přírodní dřevo je známé svou vysokou výdrží a odolností. K sehnání jsou navíc postýlky v mnoha různých designech včetně oblíbených pohádkových hrdinů.

Ve znamení barev

Kromě postýlky toho první dětský pokoj ještě příliš nepotřebuje. Hodit se určitě bude skříň na oblečení a koš na hračky. Kojící maminky pak určitě ocení křeslo poblíž postýlky, ze kterého pak snadno spící robátko přenesou do jeho pelíšku.

Vyhněte se používání sytých barev. Nábytek do dětského pokoje, stropy a textilie by měly být vedeny v pastelových tónech. Dobře se hodí hořčicová, béžová, hrášková, starorůžová nebo světle modrá. Pohrát si naopak můžete s dekoracemi, u kterých dítě snadno rozlišitelné barvy ocení. Oblíbenou kombinací u nejmenších je červeno-zelená nebo modro-žlutá. Pozornost věnujte také světlu. Mělo by být tlumené a složené z více zdrojů. Nemusíte tak rozsvěcovat v celém pokojíčku pokaždé, když v noci zamíříte k dětské postýlce.