První mobil

Bazarový telefon seženete za pár stovek, vejde se vám do kapsy a má ho skoro každé malé dítě. A teď si představte, že byste za něj museli obětovat třeba i celý svůj roční plat a ještě ho tahat na zádech v batohu. Nesmysl? V 80. letech to ani jinak nešlo.

Bezdrátová telefonie, jak se také říká přenosu lidského hlasu na velkou vzdálenost v reálném čase, se objevila už na konci 19. století, avšak jen pro pár vyvolených. Veřejnost si musela počkat až do 50. let, kdy se začaly objevovat telefony jako součást výbavy tehdejších automobilů.

V roce 1973 vyrobil konstruktér Martin Cooper první prototyp už plně přenosného telefonu. Zavolal si z něj z New Yorku a efekt byl neskutečný. Při chůzi po ulici se před ním rozestupovali chodci v úžasu, že si pijánko za pohybu telefonuje. Na nějaké větší rozšíření však tehdy ještě nebyla vhodná infastruktura.

Konečně, po deseti letech, byl oficiálně představen komerční mobilní telefon. Byla jím Motorola DynaTAC 8000X. Konstruktéra přivedlo k myšlence mobilu bezdrátové zařízení, které používal ke komunikaci kapitán Kirk ze Star Treku. Vývoj tohoto projektu stál více než 100 milionů dolarů a samotný telefon 4 000, což by dnes odpovídalo více než čtvrt milionu korun. Motorola vážila 2 kila, takže se jí začalo přezdívat „brick phone“, neboli česky „cihla“. Display byl červeně podsvícený a baterie vydržela maximálně osm hodin, při hovoru dokonce jen 30 minut.

Zajímavé je, že Cooper svůj vynález nechtěl globálně rozšířit. Chtěl pouze zkvalitnit komunikaci mezi doktory a zdravotnickým personálem. Dnešní smartphony, které se využívají hlavně pro připojení na internet, focení a poslech hudby, nazývá „obludami“. Jeho „cihla“, i když už značně vylepšená, se přestala prodávat v roce 1994.

V Československu se první mobilní zařízení objevila až v roce 1991, ale i tehdy byla určena pouze movitějším. „Telefon tehdy vyšel na zhruba 60 000 a měsíčně jste provolali okolo tří tisíc,“ komentuje Andrej Čírtek z LAMA mobile. „Dneska už je to pro nás nepředstavitelné, třeba u LAMA mobile si můžete zavolat za jednu korunu za minutu.“