Realitní trh v roce 2019 přeje promyšleným investicím do nemovitostí

Růst cen nemovitostí se zřejmě jen tak nezastaví, a to platí především o bytech v centru velkých měst. Poptávka po nemovitostech je vysoká a spousta lidí, kteří uvažují o koupi bytu či domu, přemýšlí, jestli má smysl ještě s nákupem vyčkávat na příhodnější okamžik. Současnou situaci na trhu s nemovitostmi jsme probírali s realitním odborníkem Matějem Kuncem.

Ceny realit v Česku již několik let míří strmě vzhůru a zdá se, že ještě nedosáhly na svůj strop. Zvláště v posledních dvou letech se růst cen nemovitostí zrychluje a láme rekordy. Někteří mluví o vzniku realitní bubliny, která brzy splaskne, jiní předpovídají trvalý, i když do budoucna pomalejší růst. Pokud uvažujete, jak zhodnotit svoje finance, nevyplatí se s koupí investiční nemovitosti čekat.

 

Zhodnocení úspor v podobě nákupu nemovitosti

„Nechat ležet úspory ladem se nemusí vyplatit. Po pár letech můžete zjistit, že vám velkou část naspořených peněz znehodnotila inflace. Za deset let spoření mohou mít ušetřené prostředky i o 50 % nižší hodnotu,“ vysvětluje Matěj Kunc, spolumajitel internetové realitní služby Bydlimesnadno.cz. Tato služba se zaměřuje na vyhledání vhodných nemovitostí v oblasti Prahy a středních Čech, odborné posouzení technického a právního stavu, zajištění bezpečného nákupu a zprostředkování financování či případné rekonstrukce.

„Pokud chcete s penězi naložit tak, aby neztratily svou hodnotu ani po čase, a ještě navíc generovaly zisk, vyberte si bezpečný a zároveň výnosný způsob uložení peněz. Investice do nemovitostí jsou odjakživa považovány za nejméně rizikovou investici,“ radí Matěj Kunc a pokračuje: „Byt nebo dům můžete pořídit jako formu spoření na důchod a v produktivním věku ho pronajímat, ale také ho ihned využít pro vlastní potřebu. V budoucnu jej můžete odkázat potomkům a vložit jim tak do života slušný kapitál.“

 

Jak postupovat, když chcete investovat do nemovitosti

V zásadě jde o to, zvolit výhodnou investiční strategii. Ta spočívá ve výběru a následném nákupu vhodného bytu či domu, jehož cena do budoucna poroste.

„Nákup nemovitosti přináší pro nezkušené investory mnohá rizika. Mezi nejčastější patří jednání s neseriózními realitními makléři, skryté právní a technické vady nemovitosti či jen nedostatečná informovanost a chybějící zkušenosti, které jsou potřeba pro bezproblémový nákup. Otázkou také zůstává, jak se dostat k zajímavé investiční příležitosti. Jedním způsobem je trávit hodiny a dny sledováním inzertních portálů a doufat, že se k zajímavé nabídce namanete ve správnou chvíli. Druhým je využití služeb realitního profesionála, který je schopen zajistit investiční nabídku podle individuálních představ,“ dodává Matěj Kunc z Bydlimesnadno.cz.

Hlavní výhoda spolupráce s nezávislým realitním znalcem tkví v nestrannosti. Na rozdíl od realitního makléře není vázán k žádné konkrétní realitní kanceláři. Nemůže se tak stát, že by upřednostňoval omezenou nabídku příslušné realitní kanceláře na úkor zájmu klienta. Naopak má dosah na většinu realitních kanceláří na trhu pro zachování maximálního výběru.