Rok 2020 v módě? Staví na udržitelnosti,funkčnosti a návratu k tradici!

V oblasti módy se stále objevují dva póly: na jedné straně je to etika a udržitelnost a na straně druhé aktuální trendy. Vypadá to však, že letos nebude zapotřebí dělat žádné kompromisy. Hitem roku 2020 se totiž stala nadčasovost a nositelnost na déle než jen jednu sezonu.

 

V duchu udržitelnosti

I módní návrháři si totiž uvědomují, že potřebujeme nadčasový šatník složený z kousků, které zůstanou trendy i v dalších letech. Nemusí se po pár nošeních hodit do popelnice či v lepším případě do kontejneru na textil a nahradit věcmi novějšími, aktuálnějšími, módnějšími. Ostatně, nemají ani příliš na výběr, protože po udržitelné módě je mezi zákazníky čím dál větší poptávka. Většina z nás totiž netouží po nejrůznějších výstřelcích, ale preferujeme spíš jednodušší kousky, které se dají dobře kombinovat. Svůj díl na tom, že se tzv. slow fashion dostává do centra pozornosti, mají i známé osobnosti v čele s Julií Roberts, Emmou Watson či Gwyneth Paltrow, které ji už léta propagují.

Návrat k tradičním hodnotám

Pomalu, ale jistě se ustupuje od konzumního způsobu života, který nám vládl poslední desetiletí. Módní průmysl si bere inspiraci z doby před sto lety, kdy bylo zcela běžné, že naše babičky a prababičky měly jedny sváteční šaty, které jim vydržely dlouhá léta. Nejen proto, že byly kvalitně ušité, ale také proto, že o ně důkladně pečovaly a střežily je jako oko v hlavě. Zdaleka si totiž nemohly dovolit vyhazovat věci tak, jako dnes my, kteří otázku: kam se starým textilem, řešíme prakticky dennodenně. V současnosti se k tradičním hodnotám vracíme, uplatňuje se minimalismus ve prospěch kvality a perfektního řemesla. Kvalitní věci nemusí stát nutně majlant, ale je třeba si uvědomit, kolik práce a úsilí za jejich výrobou stojí. V úvahu je třeba vzít jakostní materiály i férovou mzdu, kterou si švadleny zaslouží.

 

Funkčnost na prvním místě

Nezáleží na tom, jak je váš šatník objemný, ale jak je funkční. Odpovídat by měl vašemu stylu a obsahovat kousky, které k sobě ladí a hodí se pro nejrůznější příležitosti. Za naprostý základ je považována klasika v podobě bílé košile, černých společenských kalhot, černých šatů, saka, riflí, džínové bundy a jednobarevných triček, se kterými vytvoříte nespočet kombinací. Ozvláštnit svůj vzhled můžete různými drobnými doplňky, jako jsou šperky, šátky, klobouky, kabelky nebo brýle. Stačí trocha kreativity a fantazii a vytvoříte modely jako vystřižené z módního časopisu!