Bitcoin a jeho kamarádi: proč byste si jich měli všimnout

Platí po celém světě, nemůžete je vzít do ruky, nejsou vidět a znají je milion lidí. Kryptoměny neboli elektronické peníze jsou stále populárnější.

 

V digitálním světě

Primární důvod vzniku kryptoměny byly, mimo jiné, rychlé, bezpečné a jednoduché transakce s minimálními náklady. Nejznámější kryptoměnou je bitcoin, zkráceně btc, který vytvořila skupina vývojářů pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Možná to byl samotný jedinec, nikdo stále neví, o autorství se dodnes vedou spory. Nápad to byl ale tak zajímavý, že už o dva roky později si bitcoinu všimli odborníci a vzápětí na to se stal populární i u široké veřejnostia  jeho obliba stále stoupá.  Nákup bitcoinu je totiž jednoduchý, potřebujete jen chytrý telefon nebo počítač a za klasické peníze přes online směnárny nákup uskutečníte. S bitcoinem můžete obchodovat, posílat si ho mezi sebou s dalšími uživateli a také s ním i reálně platit na vybraných místech. Bitcoin přijímají některé internetové obchody, kavárny, restaurace nebo čerpací stanice, síť míst s akceptací btc se stále rozrůstá.

 

Bez ovlivňování

Unikátnost kryptoměn spočívá v tom, že nelze jakkoli ovlivnit, využít pro politické cíle, nemá na ně vliv inflace, ale jeho hodnotu ovlivňují samotní uživatelé. Kromě nejznámějšího bitcoinu existuje noho dalších kryptoměn jako dash, litecoin nebo Ethereum a mnoho jiných, v současnosti jich existuje skoro 1400. Digitální měnu si prozatím nemůžete uložit do běžné banky, to ale neznamená, že o ni přijdete. K uchovávání složí kryptoměnové peněženky, ke kterým máte kdykoli přístup ze svého mobilu nebo počítače.

O nákupu uvažuje stále více lidí a těch, kteří bitcoin nebo jeho část vlastní jsou už desítky milionů po celém světě. Kryptoměna je výhodnou investicí i alternativním platidlem, proto jejich popularita stále stoupá.