Síla bylinek

Bylinky patří odedávna k základním prostředkům, kterými si lidé ulehčovali život. Matka příroda je totiž nejlepší léčitelka, pomáhá ulevit od nejrůznějších nemocí i bolestí všeho druhu. Věděli to již naši prapředci a dnes máme dokonce vědecky potvrzeno, že jejich síla je často stejně velká jako chemicky vyrobené léky. Pomohou s bolestí zad, trávicími problémy, alergiemi, uleví při chřipce, nachlazení, zatočí s únavou. Tato „zelená medicína“ však nachází využití nejen při léčení nejrůznějších zdravotních neduhů, ale také jako prevence. Zvyšují obranyschopnost našeho organismu, odstraňují z těla škodlivé látky a přispívají tak k jeho detoxikaci a očistě.

Užívat je lze v různých formách, od nálevů přes odvary až po tinktury. Oblíbenou variantou je také macerování bylin, tedy je louhování části rostlin zastudena.

 

Pomocníci bez chemie

Jen málokdo ví, že pomocí bylin lze pečovat také o zuby a dásně. Zubní kaz sice vyléčit nedovedou, s tím vám pomůže jedině stomatolog, ale uleví při bolestech zubů, zánětech dásní i při paradontóze a poradí si i s jinými nepříjemnostmi v dutině ústní.  Výhodou je, že se dnes nemusíte vydávat sbírat tyto rostlinné pomocníky. K mání jsou totiž již nasbírané v „hotových“ výrobcích. Vsaďte například na českou přírodní bylinnou kosmetiku, která obsahuje unikátní směs extraktů a silic z léčivých rostlin. V jejím sortimentu tak najdete bylinné zubní pasty i ústní vody s obsahem šalvěje lékařské, máty peprné, řepíku, heřmánku, nátržníku či fenyklu. Právě tyto bylinky jsou vyhledávané pro své dezinfekční, protizánětlivé a stahující účinky, poslouží jako prevence při paradontóze, zabraňují zápachu z úst, urychlují hojení a zklidňují podrážděnou sliznici.

 

Netrpte!

Uplatní se ale také v případě, že vás trápí bolavé zuby. Zmírňují totiž utrpení, přeborníkem je v tomto případě hřebíček, který má anestetické účinky. Můžete ho žvýkat nebo z něj připravit odvar na vyplachování úst, který působí také proti bakteriím způsobujících afty. Nezapomeňte ale, že ani bylinky nejsou všemocné. Proto, když vás zub nepřestává bolet, okamžitě vyrazte k zubnímu lékaři. V opačném případě byste si mohli zadělat na mnohem větší problémy. Tak si váš krásný úsměv nenechte vzít!