Školní tašky v průběhu času – od slámy až po moderní technologie

Se zavedením povinné školní docházky bylo nutné přemisťovat učební pomůcky. V úplných začátcích, kdy byly jedinými věcmi tabulka na psaní a jedna kniha, to nebylo nic těžkého. Prostě se „popadly“ do ruky a šlo se. Jak ale pomůcek přibývalo, logicky vyvstala otázka: kam s nimi. Napadlo vás, že i taková školní taška má svoji historii?

 

Brašny ze slámy

S prvními školními taškami se můžeme setkat na konci 19. století. Většinou se jednalo o kožené nebo textilní brašny, výjimkou však nebyly ani kousky vyrobené ze slámy nebo z běžně dostupných materiálů. Byly opravdu velice jednoduché, nedisponovaly žádnými postranními kapsami nebo vnitřním členěním prostoru. A tak děti často nosily ještě další, menší zavazadlo v podobě kožených kabelek přehozených přes rameno.

 

Tašky z umělých materiálů

Propracovanější a praktičtější modely aktovek do školy se začaly objevovat až v 70. letech minulého století, kdy se ke slovu dostávaly i umělé materiály. Přestože výroba začala být unifikovaná, na širokost sortimentu to nemělo vliv – vybírat se dalo jen z pár typů. A o nějakých moderních vychytávkách také nemohla být vůbec řeč. Polstrování zad či reflexní prvky byly v té době ještě hudbou hodně daleké budoucnosti.

 

Éra batohů

V 90. letech 20. století začaly svůj velký příběh psát školní batohy, toto období tak s trochou nadsázky můžeme klidně označit za batohovou revoluci. Chtěli je mít všichni – od prvňáčků až po středoškoláky. Na jejich oblibu mělo velký podíl jejich multifunkční využití. Pro svůj praktický tvar se totiž daly vzít kamkoli, do kroužků, na sportovní aktivity, na výlet do přírody či na túru do hor. Staly se tak naprosto nepostradatelným parťákem každé cestě.

 

Supermoderní vychytávky

A jaká je situace dnes? Díky moderním technologiím můžeme vybírat z kousků, o kterých se nám před pár lety ani nesnilo. Tašky do školy jsou dokonale propracované, disponují speciálními výztuhy, polstrovaným odvětrávacím systémem, bederními a hrudními pásy, které optimálně rozkládají veškerou tíhu. Nechybí jim reflexní prvky, spousta přihrádek a kapes na nejrůznější drobnosti – od klíčů až po mobily. Hlavně se ale pyšní perfektními designy, které do puntíků splňují představy všech školou povinných ratolestí. Chodit do školy je díky nim jedná velká radost!