Slavíme MDŽ aneb Patří ženy do kuchyně?

V povědomí máme, že 8. března bychom se měli klanět ženám, oslavovat je a obdarovávat je pozornostmi. Víme však, co stálo za vznikem mezinárodního svátku žen a čím ženy právě v tento den potěšit?

 

Proč zrovna svátek žen?

Mezinárodní den žen byl velkolepě oslavován především v době komunistického režimu. Mnozí z nás si pamatují akce konané na počest žen, ke kterým patřilo například obdarovávání rudými karafiáty či čtení veršů. Jsou tací, kteří právě proto, že mají MDŽ spojený s komunistickou propagandou, se k tomuto svátku staví odmítavě.

Je dobré znát skutečný význam tohoto mezinárodního dnu. Jeho původ totiž spadá na začátek 20. století, kdy ženy začaly usilovat o občanskou a politickou rovnoprávnost. Několik tisíc žen ve Spojených státech a posléze i v Evropě prostřednictvím demonstrací vybojovalo pro ženy s dosud podřízeným postavením volební právo, vyšší mzdy, zkrácení pracovní doby, možnost účastnit se politického a veřejného života. Na popud německé socialistky a zakladatelky dělnického hnutí žen Clary Zetkinové pak vznikl v Kodani i svátek, který byl přejímán řadou států a v roce 1975 ho oficiálně uznalo OSN.

 

Křehkost neznamená slabost

Tento den je tak připomínkou toho, že ženy nesmí být diskriminovány. Jejich kvality a zapojení se do veřejného a politického života jsou stejnou měrou obohacující, jako je působení mužů. Svými odlišnými prioritami a sociálním cítěním navíc ženský aspekt může přispívat k předcházení konfliktů a podporování míru. Možná se nám zdá, že je tato záležitost přežitá, ale jsou státy, v nichž jsou ženy stále diskriminovány a obecně je například zastoupení žen v politice stále nerovnoměrné.

Ideálním stavem je, když nemá ani jedno pohlaví nadvládu, ale společně se obohacují, spolupracují a doplňují se. Pak může být společnost zdravá a harmonická, protože typicky mužské principy založené na pokroku, vývoji, dosahování cílů a soupeření, jsou vyváženy pospolitostí, soucitem s druhými, pěstováním lásky a míru.

 

Prostor pro ženskou seberealizaci

Prostřednictvím MDŽ si připomínáme, že ženy rozhodně nepatří jenom do kuchyně a jejich přínos pro společnost je mnohem větší, než se může zdát. Paradoxně však právě v kuchyni se vaše žena touží cítit jako královna, stejně tak jako se královsky cítí muž, když sedá do svého nového auta. Proč ji třeba právě v tento den nepotěšit 3D návrhem kuchyně a následnou realizací, kde bude moct projevit svůj ženský um? Stačí jen připravit půdorys, do kterého zakreslíte rozměry prostoru, umístění vody, odpadů, elektřiny, oken a dveří.

Pokud se chcete těšit z usměvavé hospodyňky a voňavých dobrot, vyplatí se zařídit, aby žena v kuchyni ráda trávila čas – to znamená zaměřit se na hezký design a funkčnost vybrané kuchyně. S tím vám už poradí v kuchyňském studiu, kam můžete ženu vzít a nechat jí, aby své sny prostřednictvím šikovných návrhářů zhmotnila. Věřte, že se pak bude k plotně s radostí vracet, i kdyby byla přes den třeba na politickém jednání.