Stavíte domácí udírnu? Víme, kde nejspíš uděláte chybu

Příliš se o tom nemluví, ale pro mnoho Čechů je jejich vlastnoručně postavená udírna spíše zklamáním. Vypadá skvěle, topí skvěle – ale zkrátka neudí a když, tak jen velmi pomalu. Zeptali jsme se odborníků, kde bývá v takovém případě chyba.

 

Levná udírna je protimluv

Na konstrukci udírny je možné použít mnoho materiálů, ne všechny vám ale zaručí požadované funkční vlastnosti. Pamatujte si, že z hlediska dlouhodobé užitnosti a kvalitního uzení je nejlepší udírna zděná, která patří co do času i vynaložených finančních prostředků k tomu dražšímu, co se na našich zahradách může ocitnout. Svou funkčností vám to ale později plně vynahradí. A na co při její stavbě nezapomenout?

 

Základ dobré udírny tvoří ohniště

Soustředíte se na výstavbu zázemí pro uzení a ohniště přitom odbudete jen tak mimochodem? Větší chybu ani nemůžete udělat. Topný štít a kvalitní topná dvířka nejlépe z litiny by měly být základem. A doporučujeme i litinový rošt pro maximálně jednoduchou regulaci teploty při uzení.

Jak na správný kouřovod

Udírnu a její topeniště by od sebe měl oddělovat dostatečně dlouhý kouřovod. Nejrůznější návody mluví o ideální délce mezi 1,5 – 2 metry. A má to svůj důvod. V této vzdálenosti se již kouř z ohniště dostatečně chladí a maso připravené k vyuzení příliš nevysuší ani nepokryje sazemi. Krátký kouřovod žár od plamenů propustí přímo a příliš dlouhý zase proudící vzduch příliš ochladí. Nic z toho však konzistenci uzených delikates zrovna neprospívá.

Nezapomeňte také na vhodnou izolaci, která zamezí vlivů vnějšího prostředí. Postačí vám k tomu kvalitní promaglaf rohož. Tu stačí uříznout na potřebnou délku a připevnit drátem nebo lepícími páskami.

 

Nechte si poradit od odborníků

Domácí udírnu rozhodně nestavíte každý den, takže není ostuda zeptat se na to, co vám není jasné.  Na stránkách Kamnářství König vám se vším rádi poradí a navíc jako bonus nabídnou i inspirační fotogalerii již hotových projektů v níž docela jistě najdete takový, který vám bude plně vyhovovat.