Svatební seznam hostů – jak na něj?

Patrně k jednomu z nejtěžších úkolů při plánování svatby patří sestavit seznam hostů. Hodně totiž záleží na tom, kdo s vámi velký den D prožije, protože tu správnou atmosféru dělají ti správní lidé. U většiny máme jasno, koho chceme mít po svém boku, u jiných zase přemítáme, jestli se neproviníme vůči etiketě a zažitým společenským konvencím, když na veselce budou chybět. Jak tedy postupovat?

 

Čas na kompromisy

Ze všeho nejdříve si musíte ujasnit, jak velkou svatbu vlastně plánujete. Nechystáte-li skromnou veselku jen se svědky, pak to bude chtít udělat pár ústupků. To se často neobejde bez hádek mezi nastávající novomanžely. Vy i váš partner totiž máte svůj okruh lidí – své rodiny, přátelé, bývalé spolužáky, známé i kolegy, se kterými jste pravidelně v kontaktu. Pokud jste omezeni finančním rozpočtem, pak dobře víte, že všechny na svatbu pozvat prostě nemůžete. Na samotný obřad, podívat se, jak vám to v bílých šatech sluší a jak vašemu nastávajícímu padne pánský svatební oblek, přijít klidně mohou. Ale hostina bývá určená jen pro ty nejbližší, tedy úzkou rodinu a dobré přátele.

 

Problémoví hosté

Samostatnou kapitolu představují vzdálení příbuzní, které jste neviděli celé roky. Nejste-li si jisti, jestli nepřítomnost strýčka z pátého kolene vaši rodiče přežijí, můžete se s nimi poradit. Konečné rozhodnutí by však mělo být na vás. Dobrou volbou ale rozhodně nebudou bývalí partneři. Bez ohledu na to, jak skvěle spolu vycházíte, přece jen v nich může okamžik, kdy ve svatebních šatech kráčíte uličkou k oltáři, vyvolat rozporuplné pocity. Vstupem do manželství vstupujete do úplně nové životní etapy, s novým mužem. Bude proto lepší otevřít budoucnost s čistým štítem.

 

Kam s dětmi

Neplechu dovedou napáchat i malé ratolesti, které sice v dětských šatech pro družičky vypadají jako andílci, ale neustále vyžadují pozornost a pečlivě naplánovaný program je jim „šumafuk“. Než ale striktně zakážete veškeré potomstvo, promluvte si o tom s těmi, kterých se to týká. Třeba by je to mohlo urazit, nebo nemají hlídání a tak by vám na svatbu vůbec nedorazili. Řiďte se svým pocitem, sami dobře víte, čí přítomnost vás potěší. Tak věřte svým instinktům!