Paretovo pravidlo v tradingu. Jak vám může pomoci zlepšit výsledky?

Většina světového majetku je držena v rukou mála lidí – o tom hovoří tzv. Paretovo pravidlo 80/20. Tento princip se dá dobře aplikovat i do světa tradingu v podobě myšlenky, že 80 % všech obchodních výsledků pramení pouze z 20 % našich aktivit. Samozřejmě ani tohle pravidlo neplatí dogmaticky, může se lišit podle našeho zájmu i cíle, vysvětluje hlavní analytik brokerské společnosti XTB Jaroslav Brychta. Jak vám tento princip může dopomoci k lepším výsledkům?

 

80 % jednoduchých obchodů, 20 % náročnějších

Většina obchodníků tráví hodiny a hodiny času vymýšlením sofistikované strategie, sledují před monitorem každý cenový pohyb a zkouší různá nastavení velkého množství indikátorů. „Ve skutečnosti by většina realizovaných obchodů měla být jednoduchá a pravidla pro ně by se měla vejít do pár řádků na papíře. Čím jednodušší obchodní přístup budete mít, tím snáze se vám budou pravidla dodržovat a snížíte tím riziko ukvapených rozhodnutí. Věnujte 80 % času sledování vývoje ceny a zbylých 20 % můžete soustředit na sledování indikátorů a dalších podpůrných nástrojů,“ radí Jaroslav Brychta z XTB.

 

80 % času se nevyplatí obchodovat, ve 20 % ano

Finanční trh se vyznačuje tím, že se jeho stav a struktura zásadně mění nejen v horizontu měsíců a týdnů, ale také dní. Proto je důležité umět vystihnout situaci, kdy situace na trhu hraje do karet vaší strategii, a obchodovat pouze tehdy. „Nemůžete očekávat, že budete slavit úspěchy s trendovou strategií v období, kdy je trh v chopu, a naopak. Sledujte, jak se trh vyvíjí, a pečlivě si zvolte období, kdy budete aktivně obchodovat. Když podmínky na trhu nejsou optimální, zůstaňte opodál nebo přejděte na trh, který příležitosti nabízí. Tady neplatí pravidlo, že čím více času u platformy a čím více obchodů, tím více vám to přinese zisků,“ vysvětluje Jaroslav Brychta.

Paretovo pravidlo v tradingu můžeme shrnout i tak, že 80 % času je čekání na obchodní impuls, ve zbylých 20 % se odehrává skutečné obchodování. Trpělivost je ctností každého úspěšného obchodníka. Stává se vám, že máte ve svém výpisu obchody, u kterých si nemůžete vzpomenout, proč jste je realizovali? Možná vám vaše netrpělivost a nedostatečná příprava před samotným vstupem brání v úspěšných výsledcích.

 

80 % zisku pramení z 20 % aktivit

„Ve většině případů bývá příčinou neúspěchu v obchodování špatně nastavený money management nebo nekonzistence v jeho dodržování. Stalo se vám někdy, že jste o své pracně nastřádané zisky přišli během pár obchodů? Nebo že ztráta z jedné pozice ohrozila všechny vaše prostředky na účtu? „Důsledně chraňte váš kapitál a ztráty se snažte ukončit co nejdříve ve chvíli, kdy je situace na trhu pro vaši strategii nepříznivá. Naopak, pokud je situace optimální a vše jde podle vašeho plánu, vezměte si z trhu maximum, co vám nabídne,“ radí Jaroslav Brychta, hlavní analytik brokerské společnosti XTB.