Uschovejte si vitamíny i na zimu!

Češi jsou národem houbařů a zahrádkářů. Podzimem přichází úroda ovoce, zeleniny a lesy se začínají plnit houbami. Nejlepší samozřejmě je vše zkonzumovat, dokud je to čerstvé. Co když jsme ale zahlceni množstvím, které nedokážeme sníst?

 

Sušička jako šikovný pomocník

V poslední době se v domácnostech začali objevovat čím dál více sušičky na ovoce. A není divu – je totiž užitečný a šikovný nástroj, který vám ušetří čas i peníze tím, že vám uchová přebytky ze zahrady. A nejen to. Kvalitně vám usuší i bylinky, květiny, maso či houby.

 

Jak funguje sušení?

Sušička nasaje otvory vzduch, který ohřeje na teplotu, kterou jste si nastavili, a poté je udržována termostatem. Ohřátý vzduch se pak ventilátory vhání do jednotlivých sít. Sušit můžete prakticky cokoliv, co chcete. Ovšem nebude to hned. Doba sušení se obvykle pohybuje mezi 6-12 hodinami. Správně usušené ovoce obsahuje méně než 5% vody, mělo by být pevné a pružné. Pokud se láme, je přesušené a příště je potřeba snížit teplotu nebo dobu sušení.

Také se připravte na to, že sušička není bezhlučná a tím, že se při sušení vypařuje voda i jiné látky, bude místnost vonět.

Všestranné využití

Sušené ovoce je výborné nejen samotné, jako zdravé bio jednohubky na zahnání chutě na sladké, ale také může sloužit jako výborný základ pro omáčky či přílohy. Sušená zelenina zase může obohatit polévky, nebo se drcená přidat do koření. Houby využijeme do polévek, omáček, pod maso i mnoha jinými způsoby.

 

Jak vybrat tu správnou?

Zásadní je, kolik potravin budete tímto způsobem zpracovávat. Pokud potřebujete usušit celý špajz, sáhněte po nějaké s velkým příkonem, pokud chcete sušit jen občas či nárazově, postačí i menší příkon. Další věcí je regulace teploty. Většina sušiček disponuje knoflíky s předem nastavenou teplotou. Nejlepší je ovšem pořídit přístroj s otočným regulátorem, kde si teplotu nastavíte přesně, jak chcete a potřebujete. Důležitá je také délka sušení. Každá potravina ji vyžaduje jinou, a proto vezměte v potaz, jak dlouho dokáže být vybraná sušička v provozu.

img

Ta pravá pro vás

Pokud jste došli v závěru, že tento šikovný přístroj musíte doma mít, vyzkoušejte sušičku Orava SU-101 s příkonem 240W a pěti mřížkami, pro co největší množství potravin. Ovládá se jednoduše stlačením knoflíku s možností regulovat teplotu dle libosti až do 70°C. Vysoce účinný ohřívač a ventilátor zajistí důkladnou cirkulaci vzduchu pro co nejrychlejší a nejdůkladnější sušení.

Pokud vás sušička zaujala, můžete ji zakoupit na webu www.orava.cz za 1 359Kč.