Happy young woman stand hold house keys moving in with husband to new home, excited female renter or tenant feel overjoyed relocating to own dwelling, real estate, tenancy, ownership concept

Úskalí pronájmu děsí vlastníky nemovitostí, pomoci může realitní kancelář

Ceny pronájmů se ve většině městech vrátily na své původní hodnoty a v některých lokalitách dokonce překonaly svá maxima. I tak je ale o nájemní bydlení stále velký zájem. Jsou na vině vysoké ceny nemovitostí a nedosažitelné hypoteční úvěry? A jak vlastníci nemovitostí zvládají celý proces pronájmu?

 Že se situace s nájemním bydlení znovu otočí a levné nájmy budou tatam začalo být jasné s prvními předpověďmi zvyšování úrokových sazeb. K tomuto kroku přistoupila již po několikáté Česká národní banka na začátku listopadu tohoto roku a banky zareagovaly poměrně rychle. S drahými hypotékami se tak sen po vlastním bydlení mnohým rozplynul a pozornost se obrátila na nájmy.

„Bytů je dlouhodobě málo, to je fakt. Tím ale myslíme byty na prodej, naopak bytů k pronájmu je nyní více, než tomu bylo například před dvěma lety. Jeden z důvodů je třeba i odliv turistů a uvolnění nemovitostí, které sloužily ke krátkodobým pobytům. Mnoho vlastníků muselo na snížení cestovního ruchu reagovat a jednodušší jednoznačně bylo dát na přechodnou dobu byt k dispozici nájemníkům dlouhodobého charakteru,“ říká Jakub Kindl z realitní kanceláře Domov, která se specializuje na oblast Berounska a Prahy, kde turisti chybí nejvíce.

Celá situace nakonec vyústila v levnější nájemné, ne však plošně, a ceny se navíc v nižších hodnotách neudržely moc dlouho. Nyní se zájem o nájemní bydlení opět zvedá a v některých lokalitách se na nájmy ozývají klidně i desítky zájemců. „Záleží hodně na poloze nemovitosti a jejích dispozicích. Nejvyšší zájem je tradičně o byty 2+1 nebo 2+kk. Trendem je poslední roky i bydlení v okrajových lokalitách. Lidé se stahují z center velkých měst a raději volí každodenní dojíždění,“ dodává Kindl.

A zatímco může být aktuální vývoj pro vlastníky nemovitostí pozitivní, přináší jim i četné problémy. S vyšším počtem zájemců se zvedá i čas strávený nad komunikací a osobními prohlídkami. „Je nutné počítat s tím, že si s každým je třeba zavolat nebo napsat, následně mu byt ukázat a poté se nějakým způsobem rozhodnout, který zájemce nakonec bude nájemníkem. Ale čím vyšší počet zájemců, tím samozřejmě i vyšší riziko, že majitel nemovitosti vybere špatně,“ vysvětluje Jakub Kindl.

I proto se čím dál více lidí obrací na realitní společnosti, které jim pomohou nájemníka najít a následně s ním vyřídí vše potřebné. Například i nájemní smlouvu, která je napsána tak, aby ochránila majitele před případnými neplatiči. „V případě zájmu se staráme i o přepis energií a pokud majitel nechce, nemusí s nájemníky vůbec komunikovat. Byt předáváme my a také kontrolujeme, případně upomínáme placení nájemného. Staráme se jednoduše o vše tak, aby vlastník nemovitosti neměl žádné problémy,“ uzavírá Jakub Kindl za realitní kancelář Domov.