Užijte si babí léto v Dětenicích

Září není vždy jen nevlídné a sychravé. Naopak. Umí být slunečné a hraje všemi barvami, čímž tvoří ideální atmosféru na výlety. Kde během letošního babího léta načerpat energii před nadcházející zimou?

Rodiny s dětmi, přátelé, zamilované páry, dobrodruzi, milovníci dobrého jídla a sběratelé zážitků. Ti všichni si přijdou na své v Dětenicích, malebné obci jen pár desítek kilometrů od Jičína, které vévodí Zámecký resort Dětenice nabízející zábavu, odpočinek a nevšední zážitky. Dětenice jsou širé veřejnosti známé hlavně díky Středověké krčmě a jejímu originálnímu konceptu.

Krčma od roku 2003, kdy byla jako první restaurační zařízení tohoto typu uvedena do provozu, ušla kus cesty. Nemá totiž přívlastek středověká jen tak pro nic za nic. Hnedle u dveří jsou zákazníci přítomným personálem pobídnuti k tomu, aby si dřepli na zadek a neokouněli, přičemž to je jen slabý odvar dětenického slovníku. Gurmáni, kteří sem váží cestu, nechť tedy nechají předsudky a upjatost venku a užívají si chuťový orgasmus spojený s originálním prostředím. „Na podzim jsme pro návštěvníky navíc připravili unikátní středověký program, který se koná každý den kromě pondělí. K vidění jsou fakíři, těžkooděnci, ohňová show, ale například i poprava oběšením či řezání jazyka. Vše je samozřejmě stoprocentně bezpečné.“, dodává s úsměvem manažer resortu, sympatická blondýnka, Aneta Ondráčková.

Krčma však není jediným dětenickým lákadlem. Milovníci piva mohou navštívit zdejší pivovar, a kdyby se degustace náhodou vymkla z rukou, je možné přespat na hotelu Rustikal. Resort je tak skvělým řešením pro různé firemní večírky apod. Avšak jedinci, kteří v první řadě potřebují nechat dobu pokroku za sebou a užít si chvilku klidu, možná raději ocení Středověký hotel, který se svými světlonoši, zdánlivě vyhlížejícími suchými latrínami, ohništěm a kamennými koryty jen prohlubuje autentičnost místa a stává se ideálním místem víkendového odpočinku.

Na své si přijdou i uondané maminky a tatínkové, kteří potřebují své ratolesti na chvíli svěřit někomu jinému. Každou neděli se v zámeckém parku koná pohádkový den, kde se mohou děti zúčastnit soutěží s Bobem a Bobkem, babou jagou, čertem nebo čarodějnicí Žizeldou. Pro každé dítě je tu připravený malý dáreček, diplom a dětenická medaile.

Krom toho se místo nachází, co by kamenem dohodil od proslulého Českého ráje, a tak je pro každého ponechán prostor pro fantazii, jaké místo konkrétně navštívit. Doporučit můžeme hrad Kost či Trosky, ke kterým se návštěvníci dostanou během dvaceti minut autem. Pokud tedy nevíte, co s nadcházejícím víkendem, udělejte si výlet třeba právě do středověkem zahalené minulosti.