Jak se vyrovnat s přechodem na zimní čas

Opětovně nastane ta chvíle, kdy bude zapotřebí vrátit o hodinku nazpět. Zimní sezóna na sebe nenechá příliš dlouho čekat a i vy se dostanete do umělé změny přírodního cyklu. I přes to, že se čas posunuje z důvody úspory elektrické energie, celkem dost lidí na tuto změnu nereaguje pozitivně a objevují se u nich nejrůznější zdravotní komplikace. Proč má změna času na náš lidský organismus takové dopady a jak se tomu co nejlépe bránit? Existuje vůbec nějaká komplexní rada, jež dokáže napomoct se s tímto opakujícím se jevem vyrovnat? A jak změna působí na vás?

 

Zimní čas a vyrovnání se s ním

Přechod na zimní čas je prakticky o mnoho méně náročnější, jelikož naše tělo dostává jakoby jednu hodinu navíc. Nejhůře na tom jsou z pochopitelných důvodů citlivější jedinci, senioři a lidé pracující na směny. Proto je důležitá i kvalitní matrace pro plnohodnotný spánek.

Každý organismus v sobě ukrývá své přírodní bio hodiny, kterým se říká biorytmus. Podle vědeckých studií se lidský organismus každý den o 12 minut zpožďuje, proto je pro nás přechod na zimní čas méně bolestivý. Hodně organismů se na zimu uchyluje k zimnímu spánku, intenzivně pracující člověk, tak jde proti přírodním zákonům. Spěte tedy alespoň o něco déle a nezapomínejte na ranní rychlou osvěžující sprchu.

 

Změna času sebou přináší i problémy

Při přechodu na zimní čas se u citlivějších jedinců může objevit zvýšená únava, která by měla po několika dnech odeznít. V případě, že se tak neděje, jedná se o afektivní poruchu, jež musíme pouze přečkat a své tělo maximálně podporovat. Napomáhají nejrůznější bylinky, jako je například mateří douška nebo třezalka.

Kromě znatelné únavy přichází i problémy se spánkem, výrazně nižší chuť na sexuální aktivity nebo zájem o cokoliv. Je statisticky dokázáno, že nedostatek slunce nepříznivě ovlivňuje psychickou pohodu. Zaměřte se na internetové stránky http://www.prospanek.cz/ kde vám poradí, jak si co nejlépe zařídit ložnici a tím minimalizujte dopady zimního přechodu.