Vázání šátku na pět způsobů

Aby šátek vypadal na krku hezky a ne jako smyčka pro oběšence, je nezbytné ho umět dobře uvázat. Je jedno, jestli preferujete jemné kašmírové šálky, klasické pletené šály nebo elegantní šátky, způsoby vázání jsou v podstatě stejné. A existuje jich opravdu mnoho. Ovšem ne všechny jsou ale vhodné pro všechny druhy obličejů, protože k oválnému protáhlému tvaru tváře sedne něco jiného, než k srdcovému či kulatému obličeji. Takže vždycky myslete i na to, co bude slušet zrovna vám.

 

Jako límec

Uvázání spočívá v tom, že si šálu nebo šátek obmotáte kolem krku tolikrát, kolikrát to jde a přitom vás to neškrtilo. Potom konce jednoduše zavážete a zasunete je pod vrstvu šály, aby nebyly vidět. V podstatě to vypadá, jako kdybyste na sobě měli krční límec, ale v jeho lichotivé podobě. Takto uvázaný šátek ale není moc vhodný pro ženy s kratším krkem a kulatým obličejem, který ještě umocní.

 

Dvojí omotání

V poslední době jsou velmi populární tzv. roury, které vypadají jako šála bez konce. Tu si můžete udělat i z klasického šátku, který na konci jednoduše zavážete. Potom si jej jedenkrát přehodíte přes hlavu křížem, takže budete mít kolem krku dvě smyčky. Jedná se ale spíše o dekorativní nošení, protože takto na volno daný šátek vás zase tolik nezahřeje. Výborně toto vázání šály ale odvede pozornost od nedostatečného hrudníku nebo velkého výstřihu.

 

Jako uzel

Šátek nebo šálu přeložíme napůl a takto dáme kolem krku. Do vzniklé smyčky protáhneme oba konce a voalá, další model je na světě. Stačí si potom už jen urovnat konce vepředu a uzel pod krkem, aby vás moc neškrtil. Výhodou tohoto vázání je, že si můžete uzel libovolně posunout, abyste ho neměla příliš natěsnaný na krku. Potom by vám totiž mohl dělat buclaté tváře.

 

Co s konci?

Když si šálu ke kabátu uvážete, často bývá největší problém s konci. Ty ovšem můžete různě provléknout a ještě z toho vytřískat stylový vzhled. Když si šálu ovážete jednou až dvakrát kolem krku, potom můžete snadno oba konec provléknout mezi prvním a druhým obmotáním a protáhnout je dopředu. Druhou možností je protáhnout takto jenom jeden konec a druhý zamotat mezi šálu kolem krku.

 

Zajíčkové uši

Šátek si klasicky dvakrát omotejte kolem krku a potom konec, kterým jste obtáčela, protáhněte směrem dolů. Svažte ho s druhým koncem a potom uzlík schovejte pod namotanou šálu. Vyčuhující konce vypadají jako králičí ouška, což znamená stylově a elegantně. Vhodné je toto vázání pro každý tvar tváře, protože jej lze různě povolit nebo utáhnout.