Vdávat se v bílém? Nebojte se experimentovat s barvami!

Lidé se odjakživa řídí tradicemi a nejinak je tomu i v případě svatby. K nevěstě tak neodmyslitelně patří bílé šaty. V současnosti se však mnoho lidí od tohoto zvyku odchyluje a volí si raději styl, který je jim vlastní. I vaše svatba by měla probíhat přesně tak, aby pro vás byla dokonalá. Proč tedy nezkusit jiné barvy?

 

Je to opravdu tradice?

Pokud se někoho zeptáte, proč by se nevěsta měla vdávat právě v bílé barvě, zcela jistě dostanete odpověď, že bílá barva symbolizuje čistotu, nevinnost a cudnost. Proto se odjakživa chodí k oltáři v bílých šatech. Možná tak budete překvapeni, že historie je psána zcela jinak! Po celá staletí se nevěsty odívaly do modrých šatů, protože právě ta znamenala čistotu a neposkvrněnost. Kromě modré se však vdávaly i v jiných, mnohem pestřejších barvách. V minulosti se totiž kladl velký důraz ne na barvu, ale materiál, ze kterého byly šaty ušity. Čím dražší byla látka a čím více a honosnějších ozdob nevěsta měla, tím bohatší status získávala.

 

Původ bílých šatů

Éru barevných svatebních šatů přerušila až v roce 1840 britská královna Viktorie. Ta na svoji svatbu totiž zvolila naprosto netradiční bílé svatební šaty, které byly bohatě zdobené a protkané krajkou. Jako svatební doplňky zvolila květinovou čelenku se závojem kombinované s drahými šperky a jako svatební obuv nazula jemné a decentní bílé střevíčky. Celá svatba byla velkou událostí a Viktorie tím spustila doslova svatební mánii. Všechny nevěsty po celé Británii toužily mít bílé šaty jako ona a cítit se ve svůj velký den alespoň podobně jako sama královna. Z Anglie se potom bílé šaty přenesly do celé Evropy i zbytku světa.

Každý svatební obřad by měl být otázkou vkusu každého páru. Je proto zcela na vás, zda budete chtít dodržet starodávné tradice, budete řídit módou královny Viktorie nebo si vytvoříte svůj vlastní styl. Nedejte na své okolí ani na vžité zvyky, celá svatba by měla být dokonalá zejména pro vás.