Vertikální zahrady jako moderní prvek terénních úprav

Pojem vertikální zahrada není tak neznámý a svou historii započala již někdy ve starém Babylonu. Dnes je vertikální zahrada součástí estetického významu městských částí, kdy je třeba některé oživit a upoutat pozornost kolemjdoucích, protože takovéto projekty určitě stojí za povšimnutí.

 

Co je vertikální zahradnictví?

Jedná se o styl v krajinářském designu, který zahrnuje pěstování různých dekorativních listových a květinových plodin ve svislé poloze. Tento trend je velmi populární a nyní ho aktivně využívají jak profesionální krajinářští designéři, tak amatérští zahradníci. Vertikální zahradnictví je velmi zajímavý, krásný a originální koncept, který vznikl z kompozice a nápadu francouzského botanika Patrika Blanca, který se o toto téma zajímal již v dětství. Dnes se mohou jeho skvělými nápady a originálními projekty pyšnit mnohá evropská města. Vertikální zahrady je realizace rostlin, které se vyvíjejí a získávají inovativní funkce a samozřejmě mají co nabídnout.

 

Kde všude se mohou vertikální zahrady realizovat

jak už sám název napovídá, vertikální zahrady jsou vlastně svislé struktury rostlin, které jsou umístěny na fasádách domů, ale i na jiných objektech. Tvoří tak dokonalý koncept živé přírody, která je potřebná zejména ve městech, kde příroda je zastoupena v minimálním množství. Vertikální zahrady jsou součástí parků a míst pro odpočinek, ale vzhledem k tomu, že jsou umístěny ve většině případů na fasádách domů, mohou zakrýt také nevzhledné a zašedlé domy, které trochu neladí s okolními objekty.

Ovšem realizace vertikálních zahrad je také možná na terase nebo dokonce na střeše domu. V moderním pojetí vznikají kaskádové zahrady, které již z dálky přitahují svou pozornost.

 

Vertikální zahrady v interiéru

Ale nejen pro exteriér jsou vertikální zahrady vhodné. Také v interiéru najdou své místo. Jsou vhodné do kanceláří, hal a recepcí, do zasedacích a přijímacích místností, ale i do restaurací, kde tvoří dokonalou výzdobu, která nabízí příjemné mikroklima. Ale i v soukromém bytě vytvářejí vertikální zahrady krásnou výzdobu, kde mohou dokonce oddělovat i daný prostor. Navíc rostliny dodávají místnosti život a mají příznivý vliv na lidskou psychiku.

 

Vertikální zahrada nebo raději výmalba

Vertikální zahrada ale potřebuje pro svou realizaci i skvělé prostředí. Je tedy potřeba místnost tomu přizpůsobit. Výmalba je určitě vhodným krokem pro správnou a dokonalou útulnost. Ale je to samozřejmě individuální. Změna interiéru tak může být díky nové výmalbě, ale zároveň si člověk může pořídit i vertikální zahradu podle svých představ. Obě varianty jsou vhodné pro změnu a renovaci.

 

A jaké rostliny lze použít pro realizaci vertikální zahrady

Je to samozřejmě individuální, ale pokud se týká realizace takové zahrady ve venkovním prostředí, mohou to být rostliny nejen popínavé, ale také horské rostliny, které jsou zvyklé na svůj růst v nepříznivých podmínkách a v podstatě bez půdních živin. Co se týká vertikální zahrady na terase nebo na střeše, zde se hodí dokonce i některé keře a malé stromky, které vytvářejí dokonalý a estetický obraz přírody pro betonovou šeď velkoměsta.

Pro realizaci vertikální zahrady v interiéru se hodí rostliny s velkými listy, ale i některé kapradiny. Nabídka je neomezená a lidé si mohou vytvořit vlastní kolekci rostlin, které jsou vhodné pro realizaci takové zahrady.

 

Jaké výhody mají vertikální zahrady

Nejenže plní estetickou funkci, ale vertikální zahrady mají i jiná pozitiva. Pohlcují hluk z ulice a na druhou stranu chrání objekt před přehřátím a v zimním období udržují teplo. Tyto zelené stěny také pomáhají zregenerovat celý lidský organismus. Rostliny poskytují potřebný vzduch. Slouží také jako přirozený filtr. Změní také vlhkost místnosti a její teplotu, což je přijatelné pro člověka. Vertikální zahrada všeho druhu může na místě vytvořit atmosféru pohodlí a tepla. Také díky libovolným tvarům lze realizovat jakýkoli designový nápad, který může být použit k zamaskování různých nedokonalostí v exteriéru budovy.