Víte, co patří do kontejnerů na textil?

Jednoduchá otázka, řeklo by se, správná odpověď je samozřejmě textil. Ovšem i ten má svá pravidla, a abychom zbytečně nepřidávali práci dalším lidem, měli bychom je znát.

Neházet oblečení do směsného odpadu už se mnoho z nás naučilo, což je skvělá zpráva. Využíváme kontejnery na textil a odložené oblečení dáváme do nich. Nemusíme se omezit jen na trička, mikiny, kalhoty a svetry, do kontejneru patří i ložní prádlo, drobný bytový textil, utěrky, oděvní doplňky, menší zavazadla jako jsou kabelky, tašky nebo batohy a také hračky a boty. Jen tak to naházet ale přidá práci ostatním, a tak je dobré dodržovat pár zásad:

  • textil vkládáme do kontejneru čistý, ideálně vypraný, suchý a zabalený
  • boty k sobě svážeme nebo zabalíme do jednoho balíčku, aby se neztratily
  • sezóna není důležitá, bez obav v létě vhoďte do kontejneru zimní věci, pokud jste je právě vytřídili

 

A samozřejmě existují i položky, které patří do popelnice nebo sběrného dvora, a to kontejner na textil opravdu není. Nepatří tak do něj:

  • matrace, koberce a velké kusy zavazadel jako jsou kufry
  • ušpiněné, rozbité nebo plesnivé oblečení či boty
  • pracovní hadry, odpadní textil, mokré oblečení

 

Textil a věci v kontejnerech si převezmou charitativní organizace a věnované oblečení roztřídí na další použití. O to se starají většinou dobrovolníci, a proto bychom se měli snažit jim ušetřit práci a dávat do kontejnerů jen to, co tam opravdu patří a najde další využití. A to jak u lidí v nouzi, tak jako pomoc v zemích třetího světa nebo pro recyklaci na další použití třeba jako výplně do čalounění a autosedaček nebo jako čistící utěrky. Textilní kontejnery jsou umístěny napříč celou Prahou a můžete si tak snadno na mapě zjistit, který máte nejblíže, kam tedy odkládat svůj nepotřebný textil a dát mu šanci na druhý život.