Vytvořte si doma oázu klidu a naučte se pravidelně odpočívat

Vracíte se každý den z práce domů s pocitem totálního vyčerpání a své myšlenky směřujete pouze jedním směrem – ke spočinutí na oblíbené sedačce před televizí, která vám dovolí alespoň na zbývající část dne takzvaně vypnout? Pak věřte, že se jedná o velice rozšířený scénář, se kterým se v současné době potýká velké procento lidí.

Na takovém odpočinku není samozřejmě nic špatného, pokud však toužíte po smysluplnější volnočasové aktivitě, ale vaše únava vám v záměru brání, pak byste svou pozornost měli soustředit jiným směrem než na televizní obrazovku. Ideálním řešením je vytvoření samostatného odpočinkového místa, které vám napomůže načerpat novou energii pasivním nebo aktivním způsobem právě dle vašeho aktuálního rozpoložení.

 

Výběr místa neponechávejte náhodě

Pokud své nové oáze vyhraníte samostatnou místnost, pak budete mít jistotu, že při svém odpočinku nebudete nikým a ničím rušeni. Ne vždy je však vzhledem k dispozicím obytné plochy takové řešení možné, proto postačí, vyhraníte-li si pro relaxaci jeden tichý, avšak dobře osvětlený kout. Přísun denního světla totiž ovlivňuje naši fyzickou i psychickou pohodu a jeho nedostatek tak může vést i k vážným zdravotním problémům. Umístěním odpočinkového místa v dosahu okna navíc docílíte pravidelného přísunu čerstvého vzduchu, který je pro aktivní odpočinek stěžejní.

 

Kvalitu odpočinku určuje kvalita nábytku

Přestože současný trend poněkud upouští od velkých, mohutných sedacích souprav a nahrává spíše minimalistickému stylu a variabilně uspořádaným modulům s chytrými prvky na umístění občerstvení či nabíjení mobilních telefonů, pro kvalitní odpočinek je stále velmi důležitý komfort a pohodlí. Do své klidové oázy proto vybírejte takový nábytek, ve kterém se budete moci pohodlně usadit s knihou, volně relaxovat nebo si i dopřát zasloužený šlofík.

Velice praktické řešení představuje křeslo ušák, které je pro svůj nadčasový design stále hojně využívaným nábytkem právě pro chvíle odpočinku. Rozhodně se však nepouštějte do koupě prvního ušáku, na který natrefíte, ne všechna křesla jsou totiž tak kvalitní, jak se na první pohled tváří. „Ušáky jsou jedním z trendů, které se v současnosti těší velké popularitě. Není proto divu, že je můžeme nalézt v nabídce téměř všech velkých prodejců nábytku. Bohužel se však jedná o spotřební zboží, které má mnohdy ke kvalitnímu kusu hodně daleko,“ podotýká Pavel Kružík, ředitel společnosti PK interiér zhotovující nábytek na míru. „Naše ušáky jsou vyráběny podle tradičních postupů, které jsme sice zdokonalili, ale rozhodně jsme neustoupili od toho nejdůležitějšího, co dělá ušák ušákem. Proto mají všechna naše křesla kostru z masivního dřeva a pružinový sedák vyplněný africkou trávou a koňskými žíněmi. Samozřejmostí je pak také podpěra v bederní části, která je pro správné a zdravé sezení nezbytná,“ uzavírá Kružík.

 

Detaily jsou důležité

Chcete-li si dopřát ničím nerušený odpočinek, odstraňte z dosahu veškerou elektrotechniku a umělé materiály vyměňte za ty přírodní. Umístíte-li do své blízkosti pokojové rostliny, docílíte tím pročištění vzduchu celého prostoru, zelená barva či specifická vůně bude navíc příznivě působit i na vaše smysly. Chcete-li se krátkým odpočinkem naopak vybičovat k větší aktivitě, umístěte do klidové zóny nenápadnou dekoraci v červené či vínové barvě. Uvidíte, že vás červený polštář či pléd příliš dlouho lelkovat nenechají!