Červená řepa: milovat, nebo nenávidět?

Většinou u téhle zeleniny není nikdo neutrální. Buď ji milujete, používáte na tisíc způsobů a nedáte na ni dopustit, nebo vám naskakuje vyrážka jen při vyslovení jejího názvu. V mnohých pak přetrvává ona vzpomínka na kostičky červené řepy ve skleněné misce ve školní jídelně, nejčastěji v kombinaci s rizotem. Červená řepa si ale nenávist nezaslouží.

I když pro naše babičky a prababičky byla běžnou součástí jídelníčku, upadla v zapomnění a jediné, co po ní zůstalo, byla právě její sterilovaná úprava. Teprve v posledních letech se znovu vrací na výsluní, učíme se ji používat a pracovat s ní v kuchyni. Náš zájem si zaslouží, podporuje imunitu, pomáhá regenerovat organismus, snižuje krevní tlak. Je bohatá na vitamíny skupiny B včetně beta-karotenu, C a E a mnoho minerálů. Kromě fosforu, mědi, železa a mnoha dalších obsahuje i vzácné rubidium, cesium a lithium. Své živiny si zachovává syrová i v jako prášek z červené řepy, tepelnou úpravou jako každá zelenina živiny ztrácí.

Za typickou barvou červené řepy stojí pigmenty betacyaniny, které jsou velmi silným antioxidantem a mají protinádorové účinky. Naopak typickou chuť dodávají řepě kyseliny v čele s kyselinou listovou. Právě zemitá chuť červené řepy nemusí každému vyhovovat a proto se jí mnoho lidí vyhýbá. Proto jsou tolik oblíbené ovocné a zeleninové prášky, které jsou vlastně jen nasušené ovoce či zelenina a rozemleté do konzistence prášku. Stejně tak i červená řepa může doplnit váš jídelníček, aniž byste ji museli složitě péct či vařit a zbavovat ji tak její chuti.

Sušený prášek jednoduše přidáte do smoothie, do salátů nebo polévek, můžete ho smíchat s jogurtem, tvarohem nebo s ním ozvláštnit müsli, snídaňové kaše či moučníky. Je to také dobrý způsob, jak dostat potřebné vitamíny do dětí, které se zeleninou mívají problém. Na www.novafood.cz najdete nabídku mnoha druhů prášků z ovoce i zeleniny, můžete je tak mezi sebou kombinovat a vytvářet nové příchuti. Zkuste třeba malinový nebo jablečný v kombinaci s jogurtem pro osvěžující letní dezert, který bude chutnat celé rodině. Nebo dáte přednost acai prášku rozmíchanému ve vodě na vynikající exotický nápoj, co vám zároveň doplní tekutiny? Dejte šanci nejen červené řepě, ale i dalším druhům zeleniny a zpestřete si jídelníček.