Zájemci o řidičák na motorku i autoškoly to mají od listopadu složitější

Vážně přemýšlíte nad tím, že si uděláte řidičák na motorku a vyrazíte vstříc za dobrodružstvím? Jen vy, váš stroj a maximální svoboda… Připravte se však na to, že praktické testy jsou od 1. listopadu náročnější než doposud. Důvodem je nová vyhláška, která se týká průběhu tréninku a závěrečných jízd. Ale zdaleka ne všechny autoškoly jsou na tyto razantní změny připraveny…

Máte za to, že vám bude po celou dobu jízd krýt záda instruktor s vlastními řídítky, který se poveze na jednom stroji společně s vámi? Zpočátku ano, ale během výcviku přesedláte na samostatnou motorku a nikdo vaše chyby nenapraví. V rámci zkoušek na řidičský průkaz budete muset dokázat, že vám není cizí manévrování ani nouzové brzdění. Mnohé autoškoly však nemají odpovídající prostory, a navíc musí dokoupit další vybavení (např. bezdrátové komunikační zařízení), což může ovlivnit celkovou cenu kurzu.

maxstream.cz_autoskolaking_cz_01

Je logické, že účastníci kurzů nemohou vyjet bez instruktora do běžného provozu ani na parkoviště. Autoškoly musí vyučovat samostatnou jízdu na bezpečných zkušebních plochách, a to bez výjimky. Na legislativní změny je připravena například Autoškola Praha – KING.

Žáci by zároveň neměli zapomínat na to, že lektoři ani zkušební komisaři nejsou zodpovědní za škody způsobené při neuposlechnutí pokynů nebo nezvládnutí motocyklu. Proto není vůbec od věci  pojištění odpovědnosti.

maxstream.cz_autoskolaking_cz_02

Jak budou kurzy v nové podobě vypadat, nám prozradili zkušení lektoři z Autoškoly King:

  1. etapa – skládá se z 1 hodiny na cvičišti a 2 hodin v mírném provozu.
  2. etapa – skládá se z 5 hodin ve středním provozu. Společně se začátečníky bude na výcvikovém motocyklu instruktor.
  3. etapa – skládá se z 5 hodin ve středním provozu. Žák by měl jezdit samostatně a na konci výcviku podstoupit min. 1 hodinu nácviku krizových situací.

Pražská Autoškola King je jednou z mála autoškol, která v souvislosti se změnami legislativy nehodlá zdražovat kurzy. Konkrétní informace najdete na www.autoskolaking.cz.