Zásady bezpečného nakupování přes internet nejen v čase Vánoc

Internetové nakupování je mezi Čechy čím dál populárnější, což dokazují neustále rostoucí tržby internetových prodejců. Lidé nakupují na internetu s oblibou v průběhu celého roku, ale v předvánočním čase jejich zájem o elektronickou komerci sílí.

Přinášíme vám proto několik praktických rad šéfa Asociace pro elektronickou komerci, jak na internetu nakupovat, na co si dát pozor a jak využít předností internetového nakupování nejen v období blížících se Vánoc.

 

Nakupujte pouze u certifikovaných obchodníků

V prvé řadě věnujte velkou pozornost výběru správného obchodu. „Nakupujte u renomovaných a zavedených obchodníků, pro které je férové jednání se zákazníkem naprostou samozřejmostí. Seriózní e-shopy poznáte podle loga s certifikací APEK či SAOP, nákup je pak bezpečnější. Přehledně kategorizovaný seznam internetových obchodů, které jsou držiteli certifikátu APEK, naleznete na webu www.certifikovany-obchod.cz,“ informuje Jan Vetyška, výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci (APEK).

 

Vyhněte se obchodům s podezřele nízkými cenami zboží

Během internetového nakupování hraje pro zákazníky důležitou roli cena zboží. Pamatujte však, že nejnižší cena nemusí vždy znamenat nejlepší volbu pro nákup. „Velmi nízká cena může totiž značit, že se jedná o použité zboží, o výrobky s částečnou vadou nebo jenom obecně o sortiment nejasného původu, který nemusí být vždy originálem. V těchto případech by se mohlo stát, že nebudete moci uplatit bezplatnou reklamaci u autorizovaného servisu dané značky. E-shopům, které nabízí zboží za výrazně nižší ceny, než ostatní prodejci, se proto raději vyhněte,“ doporučuje Jan Vetyška, výkonný ředitel APEK.

 

Obracejte se na nákupní rádce

Zajímejte se rovněž o to, zda obchod pomáhá zákazníkům při výběru zboží, například tím, že umožňuje produkty komentovat a hodnotit. „Výborným vodítkem jsou recenze, osobní zkušenosti a reference ostatních nakupujících. Všechny tyto informace naleznete na nákupních rádcích, které provozují jednotlivé e-shopy,“ upozorňuje výkonný ředitel APEK  Jan Vetyška a dodává: „ Nakupování v internetovém obchodě je jednoduché, na nákupních rádcích přesto naleznete i zjednodušený návod, jak při nákupu postupovat, jaké jsou způsoby platby, jaké jsou dodací podmínky zboží a další užitečné informace. V případě jakýchkoli dotazů navíc můžete prodejce prostřednictvím nákupního rádce kontaktovat. Ochotní operátoři vám při realizaci nákupu pomohou.“

 

Schovejte si doklady o zaplacení zboží

V momentě, kdy máte zboží vybráno, vás čeká další rozhodnutí – způsob platby. Zboží můžete uhradit klasickou dobírkou, což je nejrozšířenější způsob placení. Můžete však použít také platební kartu, bankovní převod nebo platební brány (tlačítka). Vždy si uchovávejte doklady o provedené transakci.

 

Další rady a tipy najdete na www.apek.cz a www.bezpecnynakup.cz.