Zelený čaj – malý zázrak

Čaje se po celém světě těší veliké oblibě. Nejen, že si můžete vybírat z širokého spektra různých chutí, ale některé čaje mají i blahodárné účinky na naše zdraví, konkrétně třeba zelený čaj.

První zmínky o čaji se objevují v době před 5000 lety na území Indie a Číny. Zelený čaj se tehdy používal i ve tradiční medicíně, například k snižování horečky, zástavě krvácení nebo pro zlepšení trávení.

 

Za vším stojí zpracování

Zelený čaj se stejně jako černý čaj vyrábí z listů čajovníku čínského. Rozdíl mezi nimi je ve způsobu zpracování. Zatímco lístky, ze kterých vznikne černý čaj, procházejí procesem oxidace, lístky určené na zelený čas oxidací neprocházejí. Suší se na pánvích nebo napařují. Ve výsledku právě proto zelený čaj obsahuje nejvíce antioxidantů. Díky právě těmto látkám působí prospěšně, je prevencí kardiovaskulárních chorob, zubního kazu a mnoho dalšího.

Výstřižek

Správná příprava

Někteří si stěžují, že jim zelený čaj nechutná, protože je příliš hořký. Správná chuť ale tkví ve správné přípravě. Chuť čaje je ovlivněna následujícími faktory: kvalitou vody, teplotou vody, délkou louhování a množstvím listu. Zelený čaj by se měl zalít vodou, která přešla varem, ale potom byla ochlazena. Zalití vřelou vodou má totiž za následek onu neblahou hořkou chuť. Dávkování na jeden hrnek by mělo být cca 5 gramů čaje, ale vzhledem k tomu, že u každého druhu zeleného čaje se může lišit, přesné dávkování si vždy přečtěte na obalu od čaje. Většinou se doporučuje čaj dělat do čajové konvice na více nálevů. Zelený čaj by se také neměl sladit, jednak tím prospějete svému zdraví a pak také chuti čaje.

 

Malý hrnek povzbuzení

Zelený čaj, stejně jako káva, obsahuje kofein, proto byste měli být opatrní, pokud jej podáváte dětem. Pro děti se doporučují slabší nálevy. Co se týká množství kofeinu, v tomto čaji je obsaženo množství menší než v kávě, ovšem jiné složky čaje způsobí, že zatímco kofein z kávy má rychlý nástup, ale také rychle opadne, povzbuzení čaje se rozloží na delší časový úsek.

 

Zázrak pro vaše zdraví

Jak už bylo řečeno na začátku, zelený čaj obsahuje velké množství antioxidantů, které vám pomáhají v boji s volnými radikály, které se nám v těle hromadí díky nevhodné stravě, životosprávě či návykům, jako je kouření. Kromě toho obsahuje také mnoho dalších vitamínů, minerálů a aminokyselin. Pomáhá proti rakovině, snižuje cholesterol, dokonce i pomáhá s vlasy. Pokud chcete udělat něco pro své zdraví, pijte jej pravidelně, nejlépe každý den.