Zlato, stříbro, nebo dokonce platina?

Ať již chceme přivítat blížící se jaro v plném lesku, nebo obdarovat protějšek setem šperků s diamanty, často si klademe otázku, jaký kov zvolit. Vedle cenové relace vám představíme také pár zajímavostí o těch nejběžněji používaných.

 

Stříbro

Bez pochyby patří mezi nejoblíbenější variantu pro svoji cenovou dostupnost. Šperky seženete prakticky od pár stovek a je tak možné za několik tisíc pořídit masivní královské náhrdelníky. Mezi jeho nevýhody však patří měkkost, tedy vlivem jeho používání často dochází k degeneraci tvaru, poškrábání a bohužel i díky kontaktu se vzduchem, sluncem či mastnotou pokožky, zacházejí. Naštěstí je ale na trhu již několik prověřených způsobů, jak si sami doma šperky vyčistit. Mimo to snad každé zlatnictví nabízí profi navrácení lesku a znovu potáhnutí ztenčených a obnošených vrstev.

 

Zlato

Luxusní zlaté šperky se drží stále na první příčce oblíbenosti. Ostatně zlato od nedávna patří k nejvýznamnějším kovům i co se týče investic. Kvalita se počítá na karáty, ty vyjadřují podíl zlata v kovu. Výhodou těchto šperků je vhodnost ke každodennímu nošení, barevná variabilita – žluté, růžové či stále oblíbenější bílé zlato, které vzniká vždy smícháním toho žlutého s jiným kovem. Tady vedou bezkonkurenčně snubní prsteny s diamantem.

 

Pozlacený šperk

Může být zajímavou variantou jak cenově, tak samozřejmě i pocitově pro samotnou nositelku. Navíc je odolnější materiál než stříbro, které je nejčastější spodní vrstvou a tím mu brání tenká vrstva zlata v korozi. Má tak delší trvanlivost.

 

Platina

Prsteny z platiny se stávají zajímavou záležitostí posledních let. Je to nejvzácnější, nejušlechtilejší a nejdražší šperkařský kov. Je čistě bílá a velice odolná, tedy náušnice, náhrdelníky i prsteny z ní vám skutečně vydrží neměnné po celý váš život. Další jeho obrovskou výhodou je jeho hypo alergennost.

Často nás doprovází tyto šperky po celý život. Ať už zvolíte jakýkoliv materiál, upřednostněte především originální kousek, jenž podtrhne vaši osobitost a jedinečnost.