Známe nejčastější příčiny plochých nohou

Ploché nohy jsou typem deformity chodidel, která významně ovlivňuje kvalitu našeho života. Projevuje se nejen ve zhoršeném pohybu, ale mnohdy stojí také za bolestmi dalších částí těla, jako jsou krk, páteř nebo kyčle.

 

Co je plochonoží a jak vzniká?

Při správném tvaru chodidel se jimi dotýkáte země vždy jen plochou prstů a paty. Spodní prostor mezi nimi je nad úrovní země. Pakliže ale dojde tomu, že se klenba propadá a začne se dotýkat země, dochází ke vzniku plochých nohou. Chodidla jsou pak špatně zatížená, což ovlivňuje celkovou stabilitu při chůzi, zároveň dochází k tlaku na kosti v celém těle.

Příčinou je hlavně ochabnutí svalů v oblasti chodidel, dále pak také uvolnění vaziva v nohou. Ve spíše výjimečných případech se může jednat také o dědičnou záležitost. Někdy se problém vyskytuje i u těhotných žen. V neposlední řadě stojí za vznikem plochých nohou i obezita a nedostatek pohybu, což způsobuje již zmíněné ochabnutí svalů.

Ploché nohy vznikají podélně a také příčně. Příčně plochá noha se týká oblasti příčné klenby, která vede mezi palcem a malíčkem chodidla. V druhém případě se pak plochonoží týká podélné klenby, která pro změnu vede od kloubu palce ke vnitřní straně paty.

 

Prevence

Pokud nechcete mít ploché nohy, je třeba se zaměřit na určité preventivní kroky.

V první řadě je nutné provádět pravidelná cvičení nohou, existuje několik jednoduchý cviků, které lze bez problémů dělat doma, ale klidně i na veřejnosti, například v parku apod.

Další zásadou je nošení vhodné obuvi. Musí podporovat držení správného tvaru klenby, zároveň je třeba si dát pozor i na vhodný tvar a rozměry. V neposlední řadě pak pomáhá jako preventivní opatření nošení ortopedických pomůcek, kupříkladu vkládacích stélek, které se umisťují do klasické obuvi.

Stejně tak pomáhají jako preventivní opatření a pomůcka pro zmírnění bolestí v případě, že trpíte na ploché nohy, takzvané Adjustační ponožky®. Jedná se o speciálně vytvořené ponožky, které mají oddělovače prstů. Dokážou vytvářet správný tlak na prsty a chodidla, díky čemuž se dostatečně prokrvují. Při pravidelném nošení Adjustačních ponožek® se zmírňují bolesti, které jsou způsobené v důsledku plochonoží.

 

Cviky

Mezi účinná preventivní opatření patří vykonávání některých cviků. Zde jsou alespoň dva jednoduché příklady:

 

1. Chůze po špičkách

Chození po špičkách je nenápadným, ale velmi účinným způsobem, jak se vyhnout vzniku plochonoží. Dochází při ní totiž k posilování svalů v chodidlech, což je nesmírně důležité pro to, aby klenby nohou zůstávaly dostatečně pevné a stabilní a nedocházelo k jejich propadávání. Ideální je, pokud tyto cviky naučíte už malé děti. Po špičkách je vždy nutné chodit naboso.

 

2. Hýbání palcem

Další jednoduchý cvik spočívá v tom, že oddalujete palec od ostatních prstů. Nejenže dochází k protažení končetiny, ale zároveň i posilování svalů. Protahování palců je vynikajícím preventivním opatřením nejen proti vzniku ploché nohy, ale snižujete například také riziko tvorby kladívkových prstů.