Zvládněte rekonstrukci jako profík!

Bydlíme, v bytě se nám líbí, vše funguje. Dřív nebo později ale přijde doba, kdy budeme muset začít přemýšlet nad změnou nebo nutnými opravami a v našem slovníku se začne objevovat slovo rekonstrukce. Nemusí to být ale takový strašák, jak si myslíte.

Bydlíte ve svém a chcete nové úpravy, nebo jste se rozhodli se přestěhovat a úpravy budou potřeba také. V první řadě je potřeba si rozmyslet, co chcete zrekonstruovat, proč a jaký má být výsledek. Budete měnit propozice bytu, stěhovat kuchyni do jiné místnosti, nebo řešit výměnu podlah či novou koupelnu? Začněte plánem, co je potřeba udělat, jaká je vaše představa a také jak to ovlivní váš běžný život. Výměna podlahy a spotřebičů v kuchyni asi půjde zvládnout i při užívání bytu, zatímco kompletní rekonstrukce všech místností vám pobyt v bytě po dobu úprav neumožní.

Podlahy, výměna kuchyně nebo nová okna s sebou málokdy přinesou nějaké překvapení, ta můžeme očekávat spíše u věcí, které nejsou vidět. Pokud se pouštíte do rozvodů vody a odpadů, velkým pomocníkem bude předchozí kvalitní kamerový průzkum odpadů, který ukáže, jak velká rekonstrukce bude potřeba, a především se díky němu vyhnete právě různým nepříjemným překvapením. U rodinných domů by pak v začátku mělo proběhnout i čištění kanalizace, aby rekonstrukce mohla být provedena naprosto perfektně. Stejným zádrhelem mohou být rozvody elektřiny, které zvlášť u starších staveb často vedou úplně jinudy, než by měly. Jestliže se chystáte i na změnu propozic bytu, pečlivě si rozvrhněte zásuvky a vypínače s ohledem na budoucí rozmístění nábytku a spotřebičů – dobrou představu o novém prostoru si můžete udělat pomocí šikovných plánovačů, které jde často stáhnout zcela zdarma.

To samé platí i pro vodu a odpad. Není nic horšího než na konci celé rekonstrukce zjistit, že k zapojení ledničky budete potřebovat prodlužovačku a od pračky musí vést pětimetrová hadice. Pro instalatérské práce raději objednejte specializovanou firmu která vše pečlivě zkontroluje a také navrhne nejlepší řešení pro rekonstrukci. Firmu vybírejte nejen podle ceny, ale především podle recenzí, doporučení a spokojenosti zákazníků. Peníze jsou při rekonstrukci samozřejmě důležité, ale vyplatí se investovat do kvality materiálů, které déle vydrží. Levné materiály nám možná na začátek nějakou tu korunu ušetří, z dlouhodobého hlediska ale nejsou správnou volnou a jejich opětovné opravy a výměny mohou zpětně celou rekonstrukci podražit.

Rekonstrukce nebývá jednoduchá věc a pro většinu z nás ani úplně příjemná, ale výsledek za trochu trpělivosti i nervů stojí. Aby odpovídal vašim představám, vše pečlivě naplánujte a poraďte se s odborníky, jen tak budete po skončení rekonstrukce opravdu spokojeni.