3 hlavní důvody, proč zvolit auto na CNG

I při nákupu automobilu je dnes důležité myslet spolu s finanční stránkou na ekologii. Z těchto a řady dalších důvodů se stále více vyplatí pořizovat si vozidla s alternativními druhy pohonů. Jedním z poměrně dobrých řešení jsou auta na CNG.

 

1. Bezpečné palivo

Pod zkratkou CNG se uvádí stlačený zemní plyn s vysokým oktanovým číslem. Jde o pohon, který je zcela bezpečný, neboť dokáže vzplanout pouze při vysokých teplotách. Při provozu automobilu se tak rozhodně nemusíte obávat toho, že vám vozidlo s motorem, který je poháněný právě stlačeným zemním plynem, vybouchne.

 

2. Ekologický dopravní prostředek

Auta na CNG mají výrazně snížené emise oxidu uhelnatého. Uvádí se, že oproti klasickým autům se spalovacími motory, do kterých se tankuje benzín nebo nafta, je vypouštění oxidu uhelnatého nižší řádově o desítky procent, minimálně o 20 %. To už je poměrně výrazný příspěvek, jímž lze dosáhnout postupného zlepšení životního prostředí. Při používání tohoto druhu paliva navíc nevznikají další škodlivé látky, které jsou problémem u drtivé většiny benzínových a naftových motorů.

 

3. Snadné tankování

V Česku dnes už fungují ve značném množství CNG stanice, kde si lze stlačený zemní plyn snadno, rychle a také levně natankovat. I to ukazuje, že je CNG na vzestupu. Díky rychle rostoucímu počtu CNG stanic je používání aut na stlačený zemní plyn dostupnější, což se samozřejmě projevuje na vzrůstajícím počtu prodaných vozidel s pohonem na CNG.

Auta na CNG jsou jen jednou z možností. Vzhledem k poměrně dobré pořizovací ceně jsou zatím stále výrazně atraktivnější než nejmodernější elektromobily, za které si musíte připlatit ještě více. Automobil s CNG pohonem sice vyjde dráž než vozidlo na benzín či naftu, je ale třeba mít na paměti, že se jedná o levné palivo, které navíc tolik nezatěžuje motor a další části auta, takže ušetříte za opravy a servis, a s autem budete moci jezdit podstatně déle.