Jaké jsou možnosti při výběru vrtáků?

Při práci s tvrdými materiály, do nichž chcete udělat otvory a díry, je nutné mít k dispozici především kvalitní nářadí. Jedná se hlavně o vrtačky a šroubováky. Jenže to nestačí. K tomu, aby vrtačka správně fungovala a při práci nedošlo k poškození materiálu, je nutné zvolit vhodný vrták.

 

Vrtáky na kov

Asi nejčastěji se kutilové i profesionálové potýkají s vrtáním otvorů v kovových materiálech. Ty jsou mnohdy samozřejmě velmi tvrdé, tudíž je k jejich překonání nezbytné zvolit špičkové vrtáky, které dokážou prorazit materiál.

Ve specializovaných obchodech se dnes už celkem bez problémů dají pořídit výkonné tvrdokovové vrtáky, jež si doslova pohrají s každým materiálem. Pro zvláště tvrdé kovy se kupříkladu hojně používají vrtáky s titanovým povlakem. Jejich povrchová vrstva z titanu má snížené tření a vysokou tepelnou vodivost, což zlepšuje a urychluje proces vrtání. Rozlišují se dle barev. Zlaté vrtáky jsou univerzální a dají se aplikovat prakticky pro všechny typy kovů, zatímco třeba černé vrtáky je vhodné použít spíše na abrazivní materiály, neboť kromě jiných vlastností snesou skutečně vysoké, až extrémní teploty.

Při volbě vrtáků je vždy nutné si kromě jejich tvrdosti všímat rozměrů, především tedy délky a tloušťky. Zkušený řemeslník by měl mít po ruce vícero velikostí, aby je mohl ve vrtačkách dle potřeb bez problémů měnit.

 

Škrabáky

Druhů a modelů tvrdokovových vrtáků je dnes takřka nepřeberné množství, proto se vyplatí nechat si poradit od prodejce či specialisty. Kromě vrtáků vám také pomůže s pořízením dalších praktických pomůcek pro práci s tvrdými materiály. Příkladem užitečných potřeb jsou třeba víceúčelové škrabáky NOGA, což jsou ruční nástroje, s nimiž snadno opracujete nejen kovy, ale také plasty. Jsou vyrobené ze špičkové oceli, v případě modelů, jež jsou určené na opracování plastů, je konstrukce tvořena keramickou čepelí. Škrabáky využijí mnozí řemeslníci, kromě jiných také například instalatéři.