3 způsoby, jak ušetřit za topení

Topení je často nejvyšší finanční položkou v rodinném rozpočtu. Jak to však udělat, abyste doma netrpěli zimou a přesto vás topení nezruinovalo? Inspirujte se efektivním řešením a udělejte kroky pro to, abyste topili chytře.

 

1) Zabraňte únikům tepla

Pokud máte pocit, že doma neustále topíte, přesto nemáte požadovanou teplotu a cítíte, že máte doma zimu, tak byste měli zkontrolovat úniky tepla. Jinak je to samozřejmě ve starším domě, jinak v bytě a jinak ve stavbách, které berou ohled na nízkou energetickou náročnost. Při bydlení ve starším domě se zajímejte o možnosti rekonstrukce, spolu s výměnou starých dřevěných oken za plastová, případně chtějte dům zateplit.

Máte-li byt v pronájmu, zeptejte se na možnosti jeho zateplení majitele, zkuste opět vyměnit i stará okna, kterými často táhne. Někdy může teplo unikat také vstupními dveřmi, hlavně v případě, že jsou již starší a netěsní. U francouzských oken si dejte pozor na jejich kvalitní provedení, protože tímto velkým prostorem často teplo uniká. Myslete také na závěsy, případně rolety.

 

2) Vyberte si chytrý způsob topení

Je na vás, jaký způsob topení si vyberete. Topit můžete pomocí elektřiny, plynu anebo topení dřevem, případně dřevěnými briketami a peletami. Poslední způsob topení se vám finančně vyplatí nejvíc. Navíc nebudete muset řešit fyzicky náročnou práci se dřevem, dostatečné prostory pro jeho uložení a následnou náročnou manipulaci.

Bukové dřevěné brikety vám zajistí dostatek tepla, které můžete nechat proudit do celého domu nebo bytu. Vyzkoušejte také noční dřevěné brikety, které vám ulehčí topení v noci. Nebudete muset vstávat z postele a přikládat, brikety mají dlouhou výhřevnost a zajistí vám teplo po celý den i noc.

 

3) Naučte se šetřit za energie

Pokud nejste doma, tak nemějte topení nastavené naplno. Nedělejte však ani tu chybu, že topení stáhnete úplně. Po příjezdu byste museli vytápět znovu celý dům nebo byt a vůbec byste neušetřili. Ideální je zlatá střední cesta a topení nastavené na přiměřenou teplotu, která není ani nízká ani vysoká. Například na spaní se doporučuje teplota kolem 18° C, na běžný provoz a fungování v domě je vhodné mít nastavenou teplotu kolem 22° C.

Kromě úspory za topení můžete ušetřit peníze z rodinného rozpočtu i dalšími způsoby. Mezi takové patří například používání sprchy místo vany. Vanu si dopřejte třeba jen jednou nebo dvakrát týdně.