4 nejčastější mýty o akné – nevěříte jim taky?

Akné patří k nejčastějším kožním onemocněním. Trápí nejen dospívající pubertálního věku, ale i podstatně starší jedince, kteří už z divokých let dávno vyrostli. S nevzhlednými pupínky všichni bez výjimky bojují, jak se dá. Často se však nevědomky dopouští celé řady chyb, protože věří zažitým mýtům. Které patří mezi ty nejčastější a co je na nich pravdy?

 

Opalování pomůže

Mnozí se domnívají, že sluníčko má na akné doslova léčebný vliv, protože zánětlivé projevy jednoduše vypálí. Chyba lávky! Opalování spíš jen zakryje zarudnutí, ale pupínky po něm nezmizí. Nezapomínejte na UV ochranu, vybírejte produkty s vysokým faktorem. Na místo hutnějších a mastnějších krémů, které mají olejový základ, sáhněte po lehčích konzistencích či po sprejových emulzích. Ty totiž neucpávají póry.

 

Čokoláda akné zhoršuje

Dodnes kolují zvěsti o souvislosti mezi konzumací čokolády a výskytem akné, a to přesto, že vědecky nikdy potvrzeny nebyly. Ví se však o špatném vlivu mléka, cukru, těžkých tučných, mastných a příliš kořeněných jídel. Bude tedy lepší, když je výrazně omezíte nebo rovnou vyřadíte ze svého jídelníčku. „Najeďte“ na zdravý životní styl a pestrou vyváženou stravu s dostatkem potřebných živin a uvidíte, že vám poděkuje nejen vaše pleť. Hlídejte si hlavně dostatek vitaminu A, C, E, skupiny B, dále bílkovin a nenasycených mastných kyselin.

 

Kosmetika pomůže

Vhodná kosmetika hraje v boji s akné důležitou roli. Často však vybíráme produkty, které naší pleti nesvědčí a podstatně jí tak škodíme. Rozhodně se proto vyplácí číst složení jednotlivých výrobků. Objevíte-li v nich vazelínu, lanolin nebo parafínový olej, dejte od nich rovnou ruce pryč. Právě ony totiž mohou za vznik nevzhledných pupínků. V pozdějším věku se rovněž vyhněte přípravkům, které jsou speciálně určené na akné, hodně vysušují, a tak se hodí spíš pro mladší ročníky.

 

Nedá se vyléčit

Kolikrát jsme jen v mládí slyšeli, že akné s koncem puberty odezní? I přesto však u mnohých přetrvává klidně i po třicátém nebo dokonce čtyřicátém roku věku. V takovém případě nezbývá, než se svěřit do rukou odborníků. Mějte však na paměti, že léčba akné je běh na dlouhou trať a ještě přes překážky. Problém se musí řešit komplexně a hlavně zavčas, aby se předešlo nepříjemným následkům třeba v podobě jizev nebo pigmentových skvrn. Tak se obrňte trpělivostí a pusťte se do boje!