4 tipy, jak ušetřit na chalupě

Češi jsou národem chalupářů. A na svůj „druhý domov“ v přírodě nedají dopustit, často v něm tráví všechny víkendy a celé léto. To však může být náročné pro finanční rozpočet. Jak při vašich pobytech ušetřit nějakou tu korunu?

 

Topte ekonomicky

Ačkoli na chatě obvykle pobýváte za dobrého počasí, zatopit si i tak bude potřeba. Obzvlášť na začátku a na konci sezóny se totiž teploty pohybují nebezpečně blízko nuly. Jako doplňkový nebo dominantní zdroj tepla poslouží krby, krbová či kachlová kamna. Nejen, že krásně vypadají a na chalupu jednoznačně patří, ale můžete díky nim hodně ušetřit a snížit náklady na teplo až o polovinu. Vybírejte univerzální typy, které umožňují spalovat jak dřevo, tak třeba i brikety.

 

Nenechte se okrádat

Nenechte se okrádat – ať už jde o dodavatele internetu nebo energií. Prozkoumejte nabídky ostatních a pokuste se domluvit si lepší tarif. Například dodavatelé elektřiny nabízí pro chalupáře speciální víkendové tarify, kdy je víkendovým návštěvníků účtována nižší cena. Výrazně ušetřit můžete i tak, že přejdete na jiné palivo – výhodné ceny nabízí dřevěné brikety. Nakoupit si je navíc můžete do zásoby, a to už na jaře, kdy jsou ceny briket klidně i o desítky procent nižší než před začátkem topné sezóny.

 

Vypěstujte si vlastní suroviny

Ušetřit můžete i na jídle, není totiž nad vlastnoručně vypěstované ovoce a zeleninu, která navíc svou kvalitou předčí plody ze supermarketu. Dýně, cukety či mrkve jsou nenáročné a navíc nabízí mnoho využití. Konzumovat je můžete nejen syrové, ale připravíte z nich i nejrůznější pokrmy. Maliny, ostružiny, borůvky nebo rybíz můžete nechat v klidu růst, stejně jako bylinky, kterými nahradíte nezdravá dochucovadla. To, co nezpracujete hned, konzervujte, zamrazujte nebo sušte.

 

Využijte dešťovou vodu

Náklady na zavlažování zahrady však nepatří zrovna k nejmenším, obzvlášť v létě, kdy rostliny potřebují více pít. Využívejte proto dešťovou vodu, kterou si nachytejte z okapu do sudu. A zalévejte buď brzy ráno, nebo pozdě večer, kdy intenzita slunečních paprsků slábne. Voda se nebude tak rychle vypařovat. „Dešťovku“ navíc můžete použít i při splachování toalety nebo třeba při úklidu. Jak vidíte, někdy stačí opravdu málo, abyste dosáhli kýžených úspor.