Letní cestování autem – jak si ho zpříjemnit?

Léto se pomalu, ale jistě blíží a spolu s ním přichází i doba prázdnin a dovolených. Mnozí z nás vyráží užívat zaslouženého volna po vlastní ose, tedy automobilem. Předtím, než se na cestu vydáte, neměla by váš vůz minout pravidelná a důkladná údržba. Zatímco zimní přípravu řidiči nepodceňují, tu letní poněkud zanedbávají.

 

Mějte auto v perfektním stavu

Před dlouhou cestou musí být vaše vozidlo v perfektním stavu. Ledacos zvládnete zkontrolovat sami, třeba správný tlak vzduchu v pneumatikách, hloubku dezénu, stav motorového oleje, chladicí či brzdové kapaliny, funkčnost stěračů, nastavení světlometů. Nechcete-li nic podcenit, pak si raději zajeďte do servisu, i malá závada totiž může ve finále způsobit velký problém. A jistě nechcete vaši dovolenou začít a zároveň ukončit v porouchaném autě někde na dálnici.

 

Klimatizujte, ale s mírou

Letní měsíce jsou typické svým horkým počasím. Vysoké teploty dávají pořádně zabrat našemu organismu, přichází únava, které představuje na cestách největšího nepřítele. Abyste se ve voze cítili příjemně, pak musí být autoklimatizace v perfektní kondici. Vyplatí se ji nechat vyčistit a dezinfikovat, jestli jste na to po zimě zapomněli. Klimatizaci pak používejte opatrně, pamatujte, že rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou by neměl být vyšší než sedm stupňů Celsia.

 

Dodržujte pitný režim

Proti vedru se braňte i dodržováním pitného režimu, bez lahve s vodou raději vůbec ani nevyjíždějte. Nekonzumujte ledové nápoje, kávu ani energetické drinky, protože organismus odvodňují a navíc ještě zvyšují pocení. Nejlepší službu vám prokáže obyčejná čistá voda, kterou eventuálně můžete použít i na opláchnutí obličeje nebo rukou. Osvěžit se můžete také kousky ovoce, třeba jahodami, jablky, citrusy či melounem.

 

Necestujte přes poledne

Je-li to jen trochu možné, pak si svou cestu neplánujte přes poledne, kdy teploty šplhají nejvýše, a sluneční záření je nejintenzivnější. Vyrazte raději brzy ráno nebo pak navečer, dlouhé trasy třeba k moři absolvujte v noci, kdy je vzduch výrazně chladnější. Dělat nezapomeňte pravidelné přestávky. Do cílové destinace sice dorazíte o něco později, ale v pořádku. A to je přece nejdůležitější!