4 triky, díky kterým si na vás jarní únava nepřijde!

S jarem se často ruku v ruce dostaví také jarní únava. Trpěli jí dokonce už naši předci, takže se rozhodně nejedná o žádný moderní výmysl. V zimě totiž musí naše tělo fungovat na maximum, aby odolalo všem nemocem, které na něj ve zvýšené míře útočí, aby se popralo se stresem i nedostatkem slunce. Často musí sáhnout až do úplných rezerv, a tak není divu, že na jaře doslova mele z posledního. Jak si dobít baterky?

 

Upravte jídelníček

Do jídelníčku zařaďte více ovoce a zeleniny, která vám dodá potřebné živiny, vitamíny a minerály. Zkuste se naopak zcela vyhnout těžkým smaženým, ale i sladkým jídlům, které jste měli tendenci upřednostňovat hlavně v zimě. Ty však vaši únavu ještě prohloubí. Na oběd si proto místo svíčkové se šesti pochutnejte raději na salátu, rybách, drůbežím mase nebo luštěninách. Nepřehánějte to s velikostí porcí a držte se osvědčeného přísloví, které říká: jíst do polosyta.

 

Hlídejte si pitný režim

Nepodceňujte pitný režim, za únavou totiž mnohdy stojí právě dehydratace. Voda je nezbytná pro správné fungování našeho organismu, pomáhá odstraňovat škodlivé látky, udržet soustředěnost i dostatek energie. Denní příjem tekutin by se měl pohybovat okolo dvou až tří litrů. Kromě obyčejné vody si dopřejte také čaje nebo ovocné a zeleninové šťávy. Vyhněte se naopak umělým slazeným nápojům, ochuceným minerálká nápoje, ochucené minerálky nebo kupované džusy.

 

Běžte na čerstvý vzduch

Největší únava nás tradičně přepadá mezi druhou a čtvrtou hodinou odpolední. Na vině je náš přirozený spánkový režim, kdy křivka energie klesá. Tomuto útlumu lze lehce zabránit. Třeba tím, že se půjdete na chvíli projít na čerstvý vzduch, který vám rozproudí krev. Pokud vás únava přepadne v práci, kde si krátkou procházku nemůžete dovolit, alespoň si na chvíli pořádně otevřete okno a sedněte si k němu.

 

Dejte si kávu

Jako spolehlivý životabudič funguje káva. Pozitivně na nás působí už jen samotná její vůně. Odborníci doporučují si pravidelnou dávku kofeinu rozdělit do několika menších porcí, které budete popíjet v průběhu celého dne. Prokázalo se totiž, že vás tak nabudí mnohem víc, protože se do těla bude vstřebávat postupně. Chcete-li si i z pohodlí domova vychutnat lahodný nápoj, kdykoli na něj budete mít chuť, pak se neobejdete bez kvalitního kávovaru. Dobrou volbou bude pákový espresso kávovar ES-250 K od společnosti Orava, který je vybaven výkonným čerpadlem a tlakem 20 barů. Díky třem nástavcům si můžete připravit kávu mletou, porcovanou i kapslovou. Součástí přístroje je také tryska na pěnění mléka, s jehož pomocí vytvoříte krémovou pěnu na cappuccino nebo café latte. Příprava je jednoduchá, rychlá a čistá. Tak, vychutnejte si svůj oblíbený nápoj, který vás postaví na nohy!