5 věcí ke zvážení, když si vybíráte moto rukavice

Snad každý si v dětství zažije pád z kola a vidí, jak po takovém pádu mohou dopadnout ruce. Sedřené, v horším případě se zadřenými kamínky. A když spadnete z motorky, která jede mnohem větší rychlostí, jsou důsledky ještě horší.

Kvalitní moto rukavice by tedy měly být hned první věcí po přilbě, kterou si pořídíte, jakmile začnete jezdit na motorce. Otázkou je jaké. Vybrat černé kožené, s nimiž budete vypadat jako rytíř na bílém koni, nebo raději sportovní rukavice?

 

1. Vhodný materiál

Nejčastěji se používají různé druhy kůže. Hovězí kůže je odolná a pohodlná i po letech nošení. Ovčí kůže se snadněji poškrábe a zničí, používá se hlavně na hřbetu. Kozí je nejtvrdší a nejodolnější, tu najdete na dlaních. Občas se setkáte i s jelení nebo klokaní kůží. Kůže bývá samozřejmě doplněna plastovými či jinými prvky, jež slouží pro zpevnění. Textilní rukavice se obohacují karbonovým či kevlarovým vláknem.

 

2. Povrch, na němž jezdíte nejčastěji

Na motokros potřebujete přece jenom jiné rukavice než na silnici. Motokrosové rukavice nemusí být kožené, ba naopak jsou většinou textilní a prodyšné, motorka se v nich dobře ovládá. Silniční rukavice musí být odolnější a silnější, měly by chránit také za deště, protože když vyjíždíte na delší silniční projížďku, nikdy nevíte, kdy vás zastihne přeháňka.

 

3. Vhodná velikost

Správné rukavice musí nabízet dobrý balanc mezi těsností a volným prostorem. Nesmí vám padat, zároveň by vás neměly tlačit. Potřebujete v nich motorku ovládat, pokud jsou ale příliš volné, protektory nedrží na místě, kde by měly držet, což je také na škodu. Zkuste si rukavice obléknout a popřemýšlet, jak se cítí vaše prsty. Můžete jimi pohodlně hýbat?

 

4. Roční období

Léta bývají velmi teplá a jezdit se zpocenýma rukama není ani příjemné, ani bezpečné. Naopak za chladnějšího počasí hrozí odkrvení konečků prstů. Jezdíte-li celoročně, investujte do dvou rukavic, opravdu se to vyplatí.

 

5. Design

Na závěr jsme si nechali kritérium, jejž zvažujete obvykle jako první. Sehnat se dá téměř jakýkoliv design. Investovali jste do zelené přilby Shark? Pořiďte si zelené rukavice. Hledáte dámské rukavice? Vyberte růžovo černé. Nenechte se ovšem ovlivnit pouze vzhledem.