6 rad, jak si ulehčit úklid

Úklid patří k nejméně oblíbeným činnostem a tuto povinnost by měl každý z nás nejraději za sebou co nejrychleji. V průměru obětujeme domácím pracím dvě až tři hodiny denně.

 

1) Uklízejte denně

Možná se tomu budete divit, ale když po sobě uklidíte denně, tak se vyhnete náročným víkendovým úklidům a ušetřený čas můžete využít k výletům a akcím s přáteli a rodinou. Zaveďte doma určitý systém, že si každý po sobě uklidí oblečení, nádobí a další věci a uvidíte, jak se vám uleví. Nebojte se využít moderních přístrojů a pomocníků pro domácnost, kteří vám úklid ulehčí.

 

2) Začněte strategicky

Nikdy nezačínejte uklízet uprostřed bytu, i úklid by měl mít nějaká pravidla. Začněte strategicky z rohové místnosti a pokračujte do dalších místností tak, abyste zvládli uklidit celé své bydlení. Nezapomínejte, že pokud nejdříve vysajete a pak budete utírat prach a přemisťovat další věci, tak bude váš koberec opět plný prachu a špíny. Vysávání tedy nechte až na konec.

 

3) Pořiďte si šikovné pomocníky

Do kvalitního vysavače se rozhodně vyplatí investovat. Mezi nejoblíbenější patří bezsáčkové vysavače s cyklónem třetí generace. Tyto vysavače mají vysoký sací výkon.

Bezsáčkový vysavač Orava VY-207 patří mezi vysavače, které se snadno udržují a navíc mají HEPAfiltr. Ten odstraňuje vzduchové částice s téměř stoprocentním účinkem. Vysavač je skladný, nechybí teleskopická trubice a samonabíjecí kabel o délce 7,2 metrů vám dovolí vysávat i v těch nejzazších koutech.

4) Nebojte se něco vyhodit

Vytřiďte věci ve svém bytě nebo domě tak, abyste zbytečně neschovávali rozbité, staré a zaprášené věci, které stejně nepoužíváte a jen vám doma zabírají místo. Nebojte se vyhodit staré oblečení nebo rozbité dekorace, které máte odložené, že je někdy v budoucnu opravíte. Některé věci, které nechcete hned vyhodit, dejte do sklepa nebo na půdu do krabice, a pokud vám nebudou chybět ani po roce, tak je vyhoďte.

 

5) To nejhorší na konec

Na konec celého úklidu si nechte koupelnu a kuchyň. Tyto místnosti jsou nejnáročnější a na začátku úklidu by vás mohli vysílit a už by se vám nechtělo uklízet dál.

 

6) Dodržujte jednoduchá pravidla

Stanovte si pravidla, kdy bude uklízet a v tuto dobu se věnujte opravdu pouze úklidu. Dodržujte také jeden den v týdnu, kdy budete uklízet koupelnu a toaletu opravdu důkladně. Jednou měsíčně pak umyjte okna, vyperte záclony a věnujte se také vytřízení šatníku anebo úklidu sklepa a půdy.