Babí léto – citlivá zkouška našich zubů

Oblíbená část roku je babí léto. Netrápí nás už tropická vedra ani kruté mrazy, příroda hraje barvami podzimu a pojem sezónní potravina v tuto chvíli neexistuje. Můžete si dát horký svařák, studenou zmrzlinu i teplou kávu podle libosti, bez diktátu tradic a zvyků. Jediné, co vám může požitek pokazit, jsou vaše citlivé zuby.

Problém citlivosti zubů trápí mnoho z nás, nejčastěji reagujeme na teplé nebo studené. Obyčejná zmrzlina se tak změní na bolavý zážitek, který si příště raději odpustíme. Procházka v podzimním větru, kdy každý nádech ústy zabolí, také není to, co bychom si rádi zkusili znovu a horký čaj na zahřátí vyvolá spíš mráz na zádech. Se správnou péčí se můžeme ale i těchto nepříjemností zbavit a užívat si babí léto podle svého, a ne podle svých zubů.

Opotřebení zubní skloviny, ustoupení dásní a odhalení zubních krčků jsou nejčastější příčinou citlivých zubů. Zubní krčky obsahují drobné dentinové kanálky, které vedou až do dřeně zubu s nervy. Zdravá dáseň kanálky překrývá a chrání, při jejím ústupu se ale kořeny zubů odhalí a reagují na podněty z venku bolestí a trnutím. Kanálky jsou po celém zubu, v části nad dásněmi je ale chrání sklovina. Zubní sklovina je nejtvrdší část našeho těla, ale neumí se sama doplňovat ani dorůstat. K jejímu poškození, zeslabení nebo popraskání dochází zejména mechanickým obrušováním nebo časté konzumaci kyselých jídel, případně spojením obou. Ovoce a ovocné džusy, smoothie, sladké limonády, citrusové plody i bílé víno obsahují kyseliny, navíc často v kombinaci s cukry, které sklovinu naleptávají. Ta je pak náchylná na mechanické poškození, třeba při čištění zubů ihned po jídle. Sliny dokáží kyseliny zneutralizovat, můžeme použít i žvýkačku pro zvýšení tvorby slin jako prevenci. K obnovení a posílení skloviny a také její ochraně pomáhá doslova zázračným způsobem tekutá zubní sklovina, která zároveň snižuje citlivost zubů.

Péče o citlivé zuby spočívá v šetrném čištění, aby nedocházelo k dalšímu dráždění dásní a poškozování skloviny, a také používání zubních past a balzámů s tekutou zubní sklovinou. Některé zubní pasty pro citlivé zuby obsahují drobné částice, které otvor kanálků na zubu „zalepí“ a tím zamezí dráždění nervu a následné bolesti, působí však jen na povrchu. Produkty ApaCare obsahují částice hydroxyapatitu, které jsou menší než v běžných pastách, a díky tomu vniknou přímo do dentinových kanálků a působí i přímo v nich, čímž podstatně snižují citlivost odhalených krčků. Zároveň pomáhají chránit a obnovovat zubní sklovinu.

Váš zubní lékař nebo dentální hygienista vám doporučí a ukáže také správný postup čištění zubů, šetrný k dásním. Spolu s účinnými produkty na podporu zubní skloviny a snížení citlivosti zubů si tak budete brzy moci vychutnat i třeba horkou kávu se zmrzlinou bez jakýchkoli obav. Profesionální produkty Apacare koupíte v lékárnách, můžete si je objednat na www.apacare.cz nebo se zeptejte v ordinaci svého zubního lékaře. Citlivé zuby už vás trápit nebudou.