9 zajímavostí o českých granátech

Šperky s českými granáty patří mezi oblíbené po celém světě. Historie českého granátu sahá až do roku 1547. Projděte se s námi historií a zjistíte, proč se těší takové oblibě a jaké se k němu vážou pověsti a legendy. Víte o tomto temně rudém drahokamu krvavé barvy všechno?

 

1) Už ve starověku lidé věřili, že drahokamy jsou propojené s vesmírem. Dokonce se říkalo, že celý vesmír je ukryt v drahokamu. I proto si luxusní šperky s drahokamy získaly takovou oblibu. Granát se stal kamenem ledna a byly k němu přiřazeny planety Mars, Merkur a Pluto. Bývá považován také za kámen cestovatelů a všech poutníků.

 

2) Českému granátu se také někdy říká pyrop. Pokud byste se zajímali o jeho složení, dozvíte se, že se jedná o křemičitan hořečnato-hlinitý. Zajímavostí je, že české granáty, které se objevují v okolí Třebenic dosahují nejvyšší drahokamové kvality.

 

3) Při výběru šperků s českými granáty si můžete vzpomenout také na pověst, týkající se Nomeovy archy. Ta říká, že byl právě krvavě rudý granát zasazen do stěžně lodě a měl sloužit k ukázání správné cesty. V minulosti byl tento kámen spojován s energií života, radostí z něj a také symbolizoval vášnivost.

 

4) Nejznámější lokalitou pro těžbu českého granátu jsou Třebenice, nacházející se blízko Lovosic. Zde na Mostecku bylo mnoho dostupných a významných nalezišť. V současně době jsou však mnohé z nich téměř vytěženy. A tak je možná právě teď čas, pořídit si šperk s českým granátem.

 

5) Název „granatus“ vznikl už ve 13.století. V této době byl tak drahý kámen označován podle latinskéo výrazu pro zrno, tedy granum. Velkou roli hrála také podobnost kamínků se zrny granátového jablka.

 

6) Pokud si chcete pořídit luxusní šperk s drahým kamenem, tak rozhodně neuděláte chybu, když si vyberete šperk s českým granátem. Tento kámen symbolizuje naši zemi a nikde na světě nejsou tak kvalitní naleziště jako u nás.

 

7) Další zajímavostí je spojení granátu a Kristovy krve. Často jej tak můžete vidět nejen na luxusních špercích, ale také jako součást liturgických předmětů. Největší rozmach ve šperkařství zažil v 19. století. V této době inspirovala svět rudými granáty v kombinaci se zlatem například ruská carevna na vídeňském dvorním plese.

 

8) Granáty se těžily v hlubokých šachtách, které byly mnohdy vyhloubeny až do hloubky 50 metrů. Posléze se získávaly české granáty i sítovaním. Tedy tříděním za pomocí vody. V Třebenicích, kde se české granáty těží nejvíc, najdete také muzeum zasvěcené tomuto drahému kameni.

 

9) Typická barva granátu je červené až temně rudá. Právem bývá granát spojován s vášnivou láskou. Dokáže probudit smyslnost, pozitivní energii a podpoří i zdravé sebevědomí. Pokud si pořídíte luxusní šperk s drahým kamenem v podobě granátu, podpoříte i svou tvořivost a kreativní myšleni.