Alanya: výlety, na nichž se nudit rozhodně nebudete

V čem se skrývá dokonalost a turistická atraktivita spojující Alanyu a výlety?. Jde o setkání pasivního a aktivního odpočinku, pohody a poznání. Spojením pasivního a aktivního odpočinku, pohody a poznání. Letní vedra svádějí k mořské koupeli, dopřejete si pobyt na Kleopatřině pláži, když je pod mrakem a pláž není „to pravé ořechové“, vyrazíte na hrad. Jednodenní, hvězdicovité výlety po kouzlech Alanye přímo ve městě nebo v bezprostředním okolí v sobě ukrývají jednu obrovitou devizu. Nemusíte shánět nocleh, neb se vrátíte do „svého“ hotelu, který už znáte a víte co od něj čekat (skvělou kuchyni) a nemusíte tahat bágl s věcmi na několik dnů. Jste na dovolené, tak proč se nerozmazlovat, ne?

 

Alanya: výlety na pláže; Vzhůru na ně!

Přístup k vodě známý jako pláž může být kamenný, mušličkový i štěrkový. Ale stejně si pod pojmem pláž, na níž se odehrávají scény z romantických filmů, představíme do moře jdoucí pás zlatavého, vyhřátého písku. A přesně taková je Kleopatřina pláž v Alanyi. Na jednom ze zájezdů zdomácněla hláška znějící mírně nemravně: „Jdu si lehnout na Kleopatru.“ Jenže všem bylo jasné, že jde o odpočinek na břehu teplého Středozemního moře, kde stánky s občerstvením nabízejí vše, co můžete při polehávání a koupání potřebovat. Je libo zmrzlinu? Nebo pivo? Mimochodem turecká zmrzlina se kvalitou zcela bez problémů vyrovná té italské. A i když je Turecko země, kde na ulicích uvidíte ženy, zejména ty starší, zahalené, pivo na pláži není žádný problém. Místní jsou především obchodníci a když jim Alláh dovolí vydělat na pivu, tak je to asi správně.

Písková pláž mizí v průzračné vodě, tak čisté, v bezprostřední blízkosti města je to až zarážející. Ale příjemné. Navíc je voda teplá a pláž pozvolná, zkrátka vše je tak jak má být.

 

Nezapomeňte na hrad

Hrad je dominantou okolí, ať už je to v Praze nebo v Budapešti. Panovník shlížel na poddané shora. A nejinak je tomu i v případě hradu v Alanyi. Jenže když se na situaci podíváme z hlediska výletu, znamená to, že z hradu bude na město a široké okolí nádherný rozhled.

Pevné hradby chránící hrad před nezvanými hosty měří celkem 6,5 km. Jako by nestačilo, že kromě nich chrání přístup k hradu skalina a ze tří stran dokonce moře. Opevněné sídlo je totiž vybudováno na skalnatém poloostrovu; nemusíte se však obávat, je snadno přístupný. Až k branám vede asfaltová cesta a po prohlídce si klidně můžete dopřát kávu. Kavárnička je hned u hradeb. Pokud se chcete před přáteli blýsknout nějakou znalostí, nadhoďte otázku, kolik je asi na těch kilometrech pevnostních zdí celkem věží. Pravděpodobně jste jediní, kteří vědí správnou odpověď. Rovných 140!

Část hradu je přístupná po zakoupení vstupenky, ale zbytek je zdarma přístupná komukoli. Původně byzantské a římské opevnění v průběhu času ztratilo svou obrannou funkci, byť pevnostní zdi ji neustále připomínají. Časem tady začaly vznikat vily a letní sídla, čímž se vnitřní prostor hradu nenápadně proměnil ve skanzen místní architektury. Není divu, že bydlení zde bylo lukrativní. Místo je sice velmi blízko města, ale zároveň nad ním, tedy na čerstvém vzduchu a s výhledem na moře. A byť je to do centra Alanye kousek, je prostranství hradu ušetřeno městského ruchu a výfukových plynů. Prostě ideální místo na půldenní výlet. Během něho můžete obdivovat nejen byzantský kostel, sultánův palác a zbytky klasických tureckých lázní, ale v rámci prohlídky můžete dojít až k moři. Leží tam středověká loděnice hlídaná 33 metrů vysokou osmiboká věží z červeného kamene a cihel. Fakt, že zdejší hrad zmiňuje dokonce i UNESCO má svůj důvod. Je velký, krásný a z hlediska historického vývoje oblasti důležitý.

Alanya je místem, které umí příjemně překvapit. Nabízí historické poučení i klasické dovolenkové lenošení s drinkem a knihou na sluníčku. A abychom nezapomněli, výše zmíněná Kleopatřina pláž není jediná, která v rámci bezprostředního okolí nabízí svůj vyhřátý písek. Ne náhodou má zdejší oblast přezdívku Turecká riviéra.